Skip to main content
Теми

Ресурси підтримки з питань вживання психоактивних речовин

Підтримка нашої спільноти

TikTok прагне плекати атмосферу взаємної підтримки, де кожен учасник спільноти може безпечно самовиражатися. Спільнота TikTok невпинно поповнюється новими користувачами, які спілкуються, допомагають один одному та знайомляться зі спеціалізованими організаціями й людьми, які стикалися з вживанням психоактивних речовин, зокрема наркотиків, алкоголю і тютюну.

Ми розуміємо, що в різних людей різне ставлення і досвід щодо вживання психоактивних речовин. Яким би не був твій досвід, наведена інформація покликана допомогти підтримувати безпеку спільноти, а також допомогти тобі приймати рішення з думкою про свою власну безпеку. Саме тому ми підготували цей матеріал разом з експертами в цій сфері.

Ця інформація буде корисна для всіх, хто:

  • хоче дізнатися більше про те, як психоактивні речовини впливають на психіку, організм і поведінку;
  • хоче спробувати психоактивні речовини або вже вживає такі речовини;
  • шукає ресурси, які допоможуть побороти залежність від психоактивних речовин;
  • хоче допомогти близькій людині, яка вживає психоактивні речовини;
  • хоче знайти спільноту, де можна отримувати підтримку й ділитися досвідом; а також
  • хоче поспілкуватися про шкоду, якої завдає вживання психоактивних речовин.

Говорити про вживання психоактивних речовин досить складно. Сподіваємося, ресурси й інформація, що наведені на цій сторінці, допоможуть тобі та твоїм близьким.

Можливі запитання

Вживання психоактивних речовин — це вживання різних речовин, як-от наркотиків, алкоголю і тютюну. Люди вживають психоактивні речовини по-різному: хтось пробує із цікавості, хтось використовує регулярно, а в когось виникає залежність (зловживання психоактивними речовинами). Нижче наведено докладну інформацію про різні типи вживання психоактивних речовин.

Експериментальне вживання

Іноді люди експериментують із психоактивними речовинами в певній ситуації, наприклад на вечірці. Зазвичай вони не відчувають потягу й не думають про психоактивну речовину доти, доки не зіткнуться з нею. Психоактивна речовина вживається із цікавості або задля розваги. Життя таких людей не будується навколо психоактивних речовин: речовини вживаються тільки тоді, коли є зручна нагода.

Рекреаційне вживання

Людина регулярно вживає психоактивні речовини з метою, що не повʼязана з лікуванням. Використання психоактивних речовин може стати частиною рутини, наприклад це може бути звичка пити алкоголь щовихідних перед виходом із дому.

Зловживання

Відбувається у випадках, коли вживання психоактивних речовин повʼязане з підвищеним ризиком, стає частішим і погіршує життя. Людина, що зловживає психоактивними речовинами, продовжує вживати їх, навіть якщо це призводить до неприємностей. На цьому етапі друзі й близькі можуть вказувати людині на проблему зловживання психоактивними речовинами.

Звикання

Звикання до наркотичних речовин відбувається тоді, коли організм адаптується до цієї психоактивної речовини. Це означає, що для того, щоб людина почувала себе «нормально», їй потрібна психоактивна речовина. Відмова від психоактивної речовини призводить до симптомів ломки, як-от слабкість, тривожність/депресія, надмірна пітливість, блювання, судоми або галюцинації. Звикання може розвинутися навіть щодо деяких речовин, призначених лікарем.

Залежність

Люди із залежністю продовжують вживати психоактивні речовини, попри те, що це завдає шкоди їм самим і їхньому оточенню. Вони можуть спробувати зупинитися, проте їм не вдається побороти потяг і симптоми ломки. Залежність може розвинутись у будь-кого. Це не вибір, а захворювання, яке можна й потрібно лікувати. Є безліч різних способів лікування залежності, вибір яких здійснюється з урахуванням конкретних потреб хворого. Залежність немає нічого спільного з відсутністю дисципліни. Це захворювання.

Ніхто не знає заздалегідь, як саме подіє на нього той, чи інший наркотик. Останнім часом навіть стає складно визначити, чи є наркотик саме тією психоактивною речовиною, за яку його видають. Дві основні причини — фентаніл і контрафактні препарати.

  • Фентаніл — це сильнодійний синтетичний опіоїдний препарат. Він буває 2 видів: 1) фармацевтичний (його випускають фармацевтичні компанії в контрольованих законом дозуваннях) і 2) нелегальний (його виготовляють люди, які незаконно торгують наркотичними засобами поза регульованим фармацевтичним ринком). Іноді нелегальний фентаніл підмішують в інші речовини, тому що він дешевший і сильніший за більшість наркотиків. Фентаніл додають у контрафактні таблетки (виробники нелегальних препаратів видають їх за рецептурні опіоїдні анальгетики) або змішують із такими наркотиками, як героїн, кокаїн і метамфетамін. Щоб убити людину, достатньо лише 2 міліграм фентанілу (ця кількість дорівнює кільком крупинкам солі). Саме тому фентаніл — найпоширеніша причина смертей від передозування. Навіть якщо людина думає, що знає, який наркотик вживає, вона не застрахована від нещасного випадку.
  • Контрафактні або підроблені таблетки, наприклад бензодіазепіни (сленгова назва — «бензо»), можуть бути надто сильнодіючими й (або) можуть містити інші вкрай шкідливі й небезпечні речовини, не призначені для медичного використання, що може призвести до госпіталізації та навіть смерті.

Можливо, тобі знайомий термін «зниження шкоди». Це поняття охоплює заходи для зниження ризиків, повʼязаних із вживанням наркотиків. Програми зниження шкоди не роблять наркотики допустимими або безпечними. Вони використовуються, щоб без засудження надавати людям, які вживають наркотики, захист, допомогу й підтримку на шляху до позитивних змін.

Приклади заходів, спрямованих на зниження шкоди:

  • ліки, які дозволяють швидко побороти наслідки передозування опіоїдами (наприклад, налоксон), та інші препарати для лікування опіоїдної залежності;
  • доступ до безпечних витратних матеріалів і способів їх утилізації, а також діагностика захворювань, що поширюються в результаті вживання певних видів наркотиків.

Ремісія — це процес покращення доброту людей, які зіткнулися з проблемою вживання психоактивних речовин. Є безліч способів, як досягнути ремісії. Цей шлях є унікальним для кожної окремої людини. Крім того, кожна людина може вкладати своє значення в поняття ремісії. Для одних — це повна відмова від вживання всіх психоактивних речовин. Для інших — важливішим є уміння боротися з негативними почуттями без використання психоактивних речовин.

Слід памʼятати про те, що ремісія — це необовʼязково лінійний процес. Під час ремісії досить часто відбувається повернення до вживання психоактивних речовин. Це не означає, що людина не впоралася і ніколи не досягне бажаного ступеня ремісії. Повна ремісія — це цілком реально й тому є чимало підтверджень.

Стигматизація — це сукупність негативних уявлень, страхів, помилкових тверджень і стереотипів щодо людей, які вживають наркотики або живуть із залежністю. Стигматизація є однією з найпоширеніших перешкод, через які люди не звертаються за лікуванням залежності. Кожен може зробити свій внесок у боротьбу зі стигматизацією вживання психоактивних речовин. Один зі способів — змінити те, як ми говоримо про вживання психоактивних речовин.

Коли ми говоримо про вживання психоактивних речовин у TikTok, ми дотримуємося принципу «людина передусім». Це означає, що на перше місце ми ставимо людину як особистість, а не її поведінку чи діагноз. Наприклад, замість слова «наркоман» ми говоримо «людина, яка вживає наркотики». Принцип «людина передусім» має на меті допомогти ставитися до людей із залежністю без засудження, виражати емпатію і виявляти повагу. Дотримання цього принципу — важливий крок на шляху до боротьби зі стигматизацією вживання психоактивних речовин.

Ось кілька прикладів того, як перефразування слів може допомагати боротися зі стигматизацією вживання психоактивних речовин.

Замість цьогоВикористовуй це
НаркоманіяРозлад, повʼязаний зі зловживанням психоактивними речовинами
НаркоманЛюдина, що вживає наркотики
Залежний, наркалига, наркашЛюдина із залежністю; людина, що страждає на розлад, повʼязаний зі зловживанням психоактивними речовинами
Колишній залежнийЛюдина в ремісії
АлкоголікЛюдина, що страждає на розлад, повʼязаний зі зловживанням алкоголем; людина, що вживає алкоголь у небезпечний спосіб
У завʼязці/чистийЛюдина, що не вживає психоактивні речовини; людина в ремісії/людина, що утримується від вживання психоактивних речовин
Перебувати в завʼязціБути в повній ремісії

Передозування трапляється тоді, коли людина вживає психоактивну речовину в занадто великій кількості. Передозування може легко призвести до смерті. Якщо, на твою думку, у людини спостерігаються симптоми передозування, негайно виклич швидку допомогу. У багатьох країнах і регіонах діють так звані «закони доброго самаритянина» для захисту людей, які викликають швидку допомогу з метою отримання допомоги у звʼязку з передозуванням або надання такої допомоги іншій людині, від арешту, звинувачення і переслідування за зберігання наркотиків чи спеціального обладнання.

Симптоми передозування залежать від речовини. Приклади симптомів:

  • Бліде обличчя і (або) холодний липкий піт на обличчі
  • Вʼялість або надмірна слабкість
  • Нігті або губи синього/фіолетового кольору
  • Часте блювання
  • Втрата свідомості або нездатність прийти до тями або говорити
  • Сильно сповільнене або повністю відсутнє дихання
    • Часте дихання (у разі вживання таких стимуляторів, як кокаїн і метамфетамін)
  • Сповільнений пульс або його відсутність
    • Прискорене або аритмічне серцебиття (у разі вживання таких стимуляторів, як кокаїн і метамфетамін)
  • Звуки ядухи або хрипи
  • Низька температура тіла
    • Лихоманка (у разі вживання таких стимуляторів, як кокаїн і метамфетамін)
  • Сильний біль у животі
  • Судоми
  • Звужені зіниці

Якщо надати допомогу вчасно, наслідки передозування опіоїдами можна побороти за допомогою ліків під назвою налоксон (продаються під торговими марками Narcan, Evzio або Kloxxado). Ці ліки дають змогу врятувати життя, адже вони протидіють впливу опіоїдів на організм у разі передозування. У багатьох країнах налоксон можна купити в аптеках без рецепта або безплатно отримати в громадських організаціях, що опікуються питаннями охорони здоров’я.

Докладну інформацію про те, що робити якщо ти став(-ла) свідком передозування, див. на порталі Talk to Frank.

Завжди будь обережним(-ою) з інформацією про психоактивні речовини, яку ти знаходиш в Інтернеті, у тому числі в TikTok. Люди діляться безліччю різних думок про вживання психоактивних речовин, проте не всі вони ґрунтуються на реальних фактах. Обовʼязково перевіряй правдивість інформації, яку ти бачиш у мережі. На цій сторінці містяться правдиві факти про поширені види психоактивних речовин, а також посилання на ресурси, де можна знайти додаткову інформацію.

Пропонуємо ознайомитися з перевіреною інформацією про різні типи психоактивних речовин, зокрема алкоголь і наркотики. Ми поділимося фактами про популярні психоактивні речовини, які зазвичай на слуху: що це таке, які механізми дії та які можливі ризики.На цій сторінці ми використовуватимемо офіційні назви психоактивних речовин, але часто вони мають і сленгові назви.

Що таке опіоїди? Опіоїди — це наркотики, які мають сильну знеболюючу активність і здатні полегшувати як фізичний, так і емоційний біль. Нижче наведено приклади опіоїдів.

  • Опіоїдні знеболювальні, що відпускаються за рецептом. Випускаються у формі капсул і таблеток (наприклад, оксикодон і гідрокодон).
  • Героїн. Заборонений опіоїдний наркотик, який отримують із морфіну. Його можна курити, вводити шляхом інʼєкцій або вдихати. Опіоїди, що відпускаються за рецептом, і героїн мають схожий механізм дії. І опіоїди, що відпускаються за рецептом, і героїн повʼязуються з опіатними рецепторами мозку, викликаючи стан ейфорії.
  • Фентаніл. Його призначають пацієнтам із гострим або хронічним болем, які мають толерантність до інших опіоїдів. Розрізняють 2 типи фентанілу:
    • 1) фармацевтичний (його випускають фармацевтичні компанії в контрольованих законом дозуваннях) і
    • 2) нелегальний (його виготовляють люди, які незаконно торгують наркотичними засобами поза регульованим фармацевтичним ринком).
    • Нелегальний фентаніл іноді додають у контрафактні таблетки (виробники нелегальних препаратів видають їх за рецептурні опіоїдні анальгетики) або змішують із такими наркотиками, як героїн, кокаїн і метамфетамін.
    • Щоб убити людину, достатньо лише 2 міліграм фентанілу (ця кількість дорівнює кільком крупинкам солі). Саме тому фентаніл — найпоширеніша причина смертей від передозування.
  • Кодеїн. Зазвичай він міститься в складі сиропу від кашлю, але також його можуть випускати в таблетках. Кодеїн слабший за інші опіоїди, проте він має такий самий вплив на головний мозок.
  • Морфін. У лікарнях його зазвичай вводять внутрішньовенно. Пацієнти, яким призначають морфін для використання вдома, можуть приймати його в таблетках, за допомогою пластиру або в складі супозиторіїв.

Які можливі ризики? Приймаючи опіоїди — уперше чи регулярно, за призначенням лікаря чи нелегально, — ніхто не застрахований від передозування. Якщо речовина куплена незаконно, є ризик, що туди підмішано нелегальний фентаніл — це найпоширеніша причина смертей від передозування в США. Ризик передозування зростає, коли опіоїди приймають разом з іншими речовинами, що вповільнюють пульс і дихання, зокрема з алкоголем, рецептурними депресантами або іншими опіоїдами. Передозування опіоїдами може супроводжуватися такими симптомами:

  • Бліде обличчя і (або) холодний липкий піт на обличчі
  • Вʼялість
  • Нігті або губи синього/фіолетового кольору
  • Блювання
  • Втрата свідомості або нездатність прийти до тями або говорити
  • Сильно сповільнене або повністю відсутнє дихання
  • Сповільнений пульс або його відсутність
  • Звужені зіниці

Налоксон — це препарат, що дозволяє врятувати життя, адже він протидіє впливу опіоїдів на організм у разі передозування. У багатьох країнах налоксон можна купити в аптеках без рецепта. Налоксон випускають у формі назального спрею і розчину для інʼєкцій. Одразу після застосування налоксону слід негайно викликати швидку допомогу, оскільки він діє лише протягом 30–90 хвилин. Якщо протягом 3 хвилин після застосування налоксону стан людини не змінюється (наприклад, людина не приходить до тями), слід ввести другу дозу. До прибуття швидкої допомоги людину не можна залишати наодинці.

Якими можуть бути короткострокові ефекти й довгострокові наслідки? Серед короткострокових ефектів вживання опіоїдів — знеболювання, сонливість, нудота, закреп, ейфорія, уповільнення дихання та смерть від передозування. У деяких людей регулярне вживання опіоїдів може призвести до виникнення залежності. Можливі довгострокові наслідки — залежність, кишкові кольки, захворювання печінки й нирок, а також інфекції та травми, пов’язані з використанням голок.

Що таке алкоголь? Алкоголь виробляється шляхом ферментації дріжджів, цукру й крохмалю. Це найпоширеніша психоактивна речовина в усьому світі. Алкоголь буває найрізноманітніших видів, наприклад пиво, вино й такі міцні напої, як горілка, текіла, ром, джин і віскі. Він зустрічається і в інших типах напоїв, як-от хард-зельцер, алкогольні чаї та алкогольна комбуча.

Які можливі ризики? Вживання алкоголю може спричинити передозування (воно називається алкогольним отруєнням). Якщо людина втратила свідомість або її не вдається розбудити, вона може перебувати в стані алкогольного отруєння та ризикує померти. Якщо ти підозрюєш, що людина перебуває в стані алкогольного отруєння, негайно виклич швидку допомогу. Ось деякі ознаки алкогольного отруєння:

  • Сплутаність свідомості
  • Часте блювання
  • Судоми
  • Повільне або нерегулярне дихання
  • Шкіра синюшного або блідого кольору
  • Низька температура тіла
  • Проблеми зі здатністю перебувати у свідомості
  • Непритомність/порушення свідомості, людину не вдається розбудити

Якими можуть бути короткострокові ефекти й довгострокові наслідки? У короткостроковій перспективі алкоголь може робити людину товариською, розслабленою й розкутою, але також людина під впливом алкоголю може відчувати тривожність або бути агресивною. У разі вживання алкоголю у великій кількості людина може зіткнутися з утрудненням мови, порушенням координації, короткочасними втратами свідомості, похміллям на наступний день, уповільненням реакцій, утрудненням ходьби, порушенням моторних навичок, спотворенням сприйняття, зниженням здатності контролювати свою поведінку й тверезо мислити, блюванням, комою та вʼялістю. Серед довгострокових наслідків вживання алкоголю — зниження рівня тестостерону/імпотенція, захворювання печінки, рак і виразка. Алкоголь також призводить до появи зморшок, сухості шкіри й постійного почервоніння обличчя.

Про що ще слід знати? Вживати алкоголь разом з іншими психоактивними речовинами (опіоїди, рецептурні депресанти, кокаїн, метамфетамін і кетамін) дуже небезпечно. Це призводить до уповільнення дихання, через що знижується приплив кисню і мозок може зупинити роботу органів. Також вживання алкоголю призводить до травм і нещасних випадків, особливо в разі, якщо людина в стані алкогольного спʼяніння сідає за кермо. Керувати транспортним засобом небезпечно, навіть якщо доза алкоголю була зовсім невеликою. Керування транспортним засобом у стані легкого спʼяніння так само небезпечно, як і в стані сильного спʼяніння. Щороку керування транспортним засобом у стані спʼяніння стає причиною сотень тисяч смертей.

Що таке тютюн? Тютюн — це рослина, з висушеного листя якої виготовляють цигарки й аналогічні продукти. Тютюн містить хімічну сполуку під назвою нікотин. Саме вона дає відчуття задоволення і припливу енергії, проте вона також викликає залежність. Тютюн може використовуватися в різних формах:

  • Цигарки — це листя тютюну, що загорнуті в тонкий папір. Це найпоширеніша форма використання тютюну.
  • Сигари, тонкі сигари й сигарилли — це тютюн, що загорнутий у спеціальний коричневий папір або тютюнове листя. Тонкі сигари й сигарилли часто бувають ароматизованими.
  • Кальян (також використовується назва «шиша») — це ароматизований тютюн, який палять через трубку з водою.
  • Бездимний тютюн — це тип тютюнових виробів, для споживання яких не потрібно спалювати тютюн. Види бездимного тютюну — жувальний тютюн, нюхальний тютюн, снюс і розчинний тютюн.

Якими можуть бути короткострокові ефекти й довгострокові наслідки? Серед короткострокових ефектів вживання тютюну — активація ділянок мозку, що відповідають за відчуття задоволення. Також нікотин може викликати почуття бадьорості, запаморочення, нудоту, збудження чи розслаблення. Він може підвищувати артеріальний тиск, частоту дихання і пульс, що відчувається як приплив енергії. Тютюн призводить до пожовтіння зубів і нігтів. Зʼявляється характерний запах диму з рота, від волосся і одягу. Нікотин — це хімічна сполука, яка викликає звикання, тому вживання тютюнових виробів може призвести до залежності. Серед довгострокових наслідків — захворювання легень, різні види раку, серцево-судинні захворювання, інсульт і підвищений ризик діабету. Також вживання тютюнових виробів підвищує ризик хронічного бронхіту, катаракти й пневмонії.

Також паління цигарок робить пасивними курцями інших людей, які перебувають поруч і змушені вдихати дим. Пасивне паління шкодить здоровʼю людей і тварин.

Що таке вейпи/електронні сигарети? Вейпи й електронні сигарети мають безліч різних назв: електронки, вейп-ручки, вапорайзери, електронні системи доставки нікотину (ЕСДН) тощо. Людина, яка використовує електронну сигарету, вдихає аерозоль, який утворюється шляхом нагрівання рідини (вона називається «е-рідина»). Є сотні моделей електронних сигарет і тисячі видів е-рідини. Е-рідина може містити різні хімікати, у тому числі хімічний нікотин із тютюнових рослин, що викликає звикання. Безтютюновий нікотин має синтетичне походження і викликає таку саму залежність, як і тютюновий нікотин.

Якими можуть бути короткострокові ефекти й довгострокові наслідки? У короткостроковій перспективі електронні сигарети можуть активувати ділянки мозку, які відповідають за відчуття задоволення, а також викликати почуття бадьорості, запаморочення, нудоту, збудження чи розслаблення. Вони можуть підвищувати кровʼяний тиск, а також призводити до збільшення частоти дихання і пульсу. Під час нагрівання спіралей у пристрої утворюються хімічні речовини, які можуть завдавати шкоди організмові. Нікотин — це хімічна сполука, яка спричиняє звикання, тому використання електронних сигарет може призвести до залежності. Довгострокові наслідки активного й пасивного паління електронних сигарет ще не зʼясовані. Однак достеменно відомо, що нікотин має негативний вплив на мозок, що розвивається. Також зʼявляються дані, що вказують на звʼязок із хронічними захворюваннями легень й астмою.

Що таке марихуана? Марихуану отримують із висушеної рослини під назвою конопля. У марихуани є безліч сленгових назв. Зазвичай для вживання марихуани використовують сигарети (джойнти або бланти), трубки й бонги. Також її можуть вживати в складі їжі й напоїв. У деяких країнах (і багатьох штатах США) використовувати марихуану — це цілком легально. Десь її можна вживати лише за наявності медичних показань (тобто всі повнолітні особи можуть отримати марихуану за рецептом лікаря), а десь — і в рекреаційних цілях (тобто марихуана вільно продається всім повнолітнім). У деяких країнах канабіноїди (речовини, що містяться в коноплі) можуть входити до складу ліків для людей, які страждають на рідкісні форми епілепсії, проходять хімієтерапію при онкології, втрачають апетит через ВІЛ/СНІД або відчувають хронічні болі.

Якими можуть бути короткострокові ефекти й довгострокові наслідки? Серед короткострокових ефектів вживання марихуани — зміна сприйняття, розслаблення, сонливість, перепади настрою, полегшення болю, підвищений апетит і погіршення здатності мислити й розвʼязувати проблеми. Довгострокові наслідки поки не встановлені й досліджуються.

Що таке синтетичні канабіноїди? Синтетичні канабіноїди — це штучно створені хімічні речовини, які мають таку саму дію, як і тетрагідроканабінол, основний психоактивний компонент марихуани. Синтетичні канабіноїди також називають синтетичною марихуаною. Синтетичні канабіноїди мають вигляд сухої суміші, схожої на розсипчасті пахощі. Цю суміш можна палити або використовувати в їжу.

Які можливі ризики? На відміну від марихуани, синтетичні канабіноїди можуть спричинити передозування. Іноді синтетичні канабіноїди потай змішують з іншими наркотиками, що підвищує ризик передозування.

Якими можуть бути короткострокові ефекти й довгострокові наслідки? Серед короткострокових ефектів вживання синтетичних канабіноїдів — розслаблення, забудькуватість, втома й голод. Також можуть бути галюцинації, параноя, панічні атаки, прискорене серцебиття, блювання, хвилювання, сплутаність свідомості, тривожність і підвищений артеріальний тиск. Довготривалі наслідки вживання синтетичних канабіноїдів на організм невідомі.

Що таке рецептурні депресанти? Рецептурні депресанти — це таблетки, які вповільнюють активність головного мозку й спричиняють сонливість. Рецептурні депресанти називають бензодіазепінами, седативними засобами й транквілізаторами. Рецептурні депресанти приймають для боротьби з тривожністю і безсонням.

Який у них механізм дії? Рецептурні депресанти можуть спричиняти сонливість, розслаблення, заспокоєння, порушення координації, сплутаність свідомості й дезорієнтацію. У разі скасування можуть спостерігатися такі симптоми, як збудження, тривожність, безсоння, підвищення рефлексів, тремтіння, прискорення серцебиття, підвищення артеріального тиску, галюцинації, потяг до препарату й навіть судоми.

Які можливі ризики? Рецептурні депресанти можуть спричинити передозування. Якщо приймати рецептурні депресанти в поєднанні з опіоїдами чи алкоголем, ризик передозування підвищується, оскільки опіоїди, алкоголь і рецептурні депресанти вповільнюють дихання. Для усунення наслідків передозування рецептурними депресантами можна використовувати препарат під назвою флумазеніл. Доступ до цього препарату є лише в співробітників служб швидкої допомоги й екстреного реагування.

Якими можуть бути короткострокові ефекти й довгострокові наслідки? Серед короткострокових ефектів використання рецептурних депресантів — нерозбірлива вимова, низький рівень концентрації, сухість у роті, уповільнене дихання й проблеми з памʼяттю. Довгострокові наслідки використання рецептурних депресантів невідомі.

Що таке кокаїн? Кокаїн — це наркотик, що отримують з листя рослини під назвою кока родом із Південної Америки. Він має вигляд білого порошку чи кристалів, які вдихають, курять чи вводять шляхом інʼєкцій. Хімічний склад кокаїну практично ідентичний хімічному складові крек-кокаїну. Основна відмінність полягає в способі вживання наркотику: порошковий кокаїн вдихають, вводять шляхом інʼєкцій або ковтають, а крек-кокаїн палять.

Які можливі ризики? Вживання кокаїну може спричинити передозування. Ризик передозування підвищується в разі поєднання з іншими наркотиками чи алкоголем. Іноді кокаїн потай розбавляють чи змішують з іншими наркотиками. Це підвищує ризик передозування.

Якими можуть бути короткострокові ефекти й довгострокові наслідки? У короткостроковій перспективі кокаїн може викликати настороженість, тривожність, наснагу, задоволення, паніку, параною та збудження, а також підвищити температуру тіла й прискорити серцебиття. Люди, які вживають кокаїн, можуть поводитися агресивно або нестабільно, впасти в психоз або кому, пережити серцевий напад, інсульт і судоми. Серед довгострокових наслідків вживання кокаїну — зміна структури мозку, втрата нюху, інфекції, схуднення, ушкодження серця і легень.

Що таке метамфетамін? Метамфетамін («мет») — це стимулятор у формі білого порошку або таблеток. Також існує кристалічний метамфетамін, який схожий на шматочки розбитого скла або блискучих камінців.

Які можливі ризики? Вживання метамфетаміну може спричинити передозування. Останніми роками випадки передозування метамфетаміном почастішали. Ризик передозування підвищується в разі поєднання метамфетаміну з іншими наркотиками чи алкоголем. Іноді метамфетамін потай розбавляють чи змішують з іншими наркотиками. Це підвищує ризик передозування.

Якими можуть бути короткострокові ефекти й довгострокові наслідки? У короткостроковій перспективі метамфетамін може викликати настороженість, розгальмованість, жвавість, безсоння, зниження апетиту, прискорене серцебиття, підвищений кров’яний тиск, запаморочення і нудоту. У деяких людей метамфетамін викликає залежність, особливо, якщо він вживається шляхом інʼєкцій або куріння. Серед довгострокових наслідків вживання метамфетаміну — схильність до вчинення насильства, тривожність, марення, галюцинації, безсоння, надмірна втрата ваги, серйозні проблеми із зубами, сплутаність свідомості й сильний свербіж.

Що таке рецептурні стимулятори? Рецептурні стимулятори — це препарати для лікування синдрому дефіциту уваги й гіперактивності (СДВГ), нарколепсії (раптове неконтрольоване засинання) і астми.

Які можливі ризики? Рецептурні стимулятори можуть спричинити передозування. Ризик передозування збільшується в разі поєднання з алкоголем.

Якими можуть бути короткострокові ефекти й довгострокові наслідки? Можливі короткострокові ефекти використання рецептурних стимуляторів — підвищення артеріального тиску, прискорення серцебиття, звуження кровоносних судин, підвищення рівня цукру в крові й відкриття прохідності дихальних шляхів (допомагає при астмі). Ці препарати допомагають боротися із сонливістю, можуть викликати наснагу, бадьорість або агресію й підвищувати концентрацію уваги. У великих дозах рецептурні стимулятори здатні спричиняти небезпечне підвищення температури тіла, нерегулярне серцебиття, серцеві напади й судоми. Серед довгострокових наслідків — параноя, психоз, дратівливість і проблеми із серцем.

Що таке MDMA?
Наркотичний препарат MDMA широко відомий під сленговими назвами моллі й екстазі. Він випускається у формі порошку або таблеток різних форм і кольорів.

Які можливі ризики? Смерть від передозування чистим MDMA — рідкісне явище. Проте ризик передозування підвищується, коли MDMA змішують з іншими наркотиками.

Якими можуть бути короткострокові ефекти й довгострокові наслідки? У короткостроковій перспективі можливі такі ефекти, як низький самоконтроль, загострення відчуттів, прискорення серцебиття, підвищення артеріального тиску, нудота, непритомність, пітливість або озноб, а також різке підвищення температури тіла. Довгострокові наслідки поки що не зʼясовані, але можуть бути повʼязані зі здатністю до навчання і запамʼятовування.

Що таке психоделіки? Психоделіки часто називають галюциногенами. Є чимало видів психоделіків, зокрема штучно створені наркотики, наприклад, ЛСД і фенциклідин, псилоцибін (отримують з деяких грибів), ДМТ (він же аяваска) і мескалін (отримують з кактуса пейот), які отримують із рослин або виготовляють лабораторним шляхом. У деяких країнах психоделіки використовують із терапевтичною метою (найчастіше для лікування психічних захворювань, зокрема посттравматичного стресового розладу). Деякі племена й аборигени використовують психоделіки, наприклад аяваску й мескалін, під час релігійних ритуалів.

Які можливі ризики? Передозування психоделіками без домішок малоймовірне, проте ризик передозування підвищується, коли психоделіки змішують з іншими наркотиками.

Якими можуть бути короткострокові ефекти й довгострокові наслідки? Серед імовірних короткострокових ефектів — перепади настрою, тактильні й візуальні ілюзії, ейфорія, приплив енергії, тривожність, порушення здатності логічно мислити, спілкуватися з оточуючими й сприймати реальність, підвищення артеріального тиску, прискорення серцебиття, запаморочення і втрата апетиту. Використання психоделіків рідко призводить до довгострокових наслідків. Імовірні наслідки — параноя, перепади настрою та сильні галюцинації.

Що таке кетамін? Кетамін — це штучний препарат, який використовують у лікарнях і ветеринарних клініках як знеболювальне.

Які можливі ризики? Вживання кетаміну може спричинити передозування. Ризик передозування підвищується в разі поєднання з іншими наркотиками чи алкоголем.

Якими можуть бути короткострокові ефекти й довгострокові наслідки? Серед можливих короткострокових ефектів використання кетаміну — проблеми з концентрацією уваги, проблеми зі здатністю до навчання й запамʼятовування, відчуття задоволення, відстороненість, тривожність, сплутаність свідомості, галюцинації, седація, втрата свідомості/чутливості, підвищений артеріальний тиск і небезпечно повільне дихання. У довгостроковій перспективі кетамін може спричиняти депресію, порушення памʼяті, виразку, біль у шлунку або сечовому міхурі й проблеми з нирками.

Що таке інгаляційні речовини? Інгаляційні речовини — це психоактивні речовини, які люди вдихають або нюхають. Це можуть бути різні господарські засоби, зокрема аерозольна фарба, маркери, клей і рідини для чищення. Оксид азоту (газ, що веселить) — ще один вид інгаляційної психоактивної речовини. Більшість інгаляційних речовин діють лише протягом кількох хвилин.

Які можливі ризики? Вживання інгаляційних психоактивних речовин може спричинити передозування. Оскільки інгаляційні речовини можуть містити хімічні сполуки в дуже концентрованій дозі, одноразове вживання деяких інгаляційних речовин може призвести до смерті (синдром раптової смерті від вдихання).

Якими можуть бути короткострокові ефекти й довгострокові наслідки? Серед можливих короткострокових ефектів — сплутаність свідомості, нудота, запаморочення, нерозбірлива вимова, ейфорія, почуття спʼяніння, задоволення, порушення координації, сонливість, відчуття порожнечі в голові, галюцинації, марення, головний біль, серцева недостатність, судоми, кома й смерть від ядухи. Серед довгострокових наслідків — пошкодження печінки, нирок, кісткового мозку, нервової системи й головного мозку, що своєю чергою порушує здатність мислити, рухатися, бачити й чути.

Що таке безрецептурні препарати? Безрецептурні препарати призначені для лікування лихоманки, болю, діареї та алергії. Зловживання деякими безрецептурними препаратами може мати психоактивний ефект. Серед таких препаратів — засоби для лікування алергії з дифенгідраміном, ліки проти кашлю з декстрометорфаном/DXM (назва ліків часто містить сполучення DM) і препарати проти діареї з лоперамідом.

Які можливі ризики? Усі ці безрецептурні препарати можуть спричинити передозування. Для усунення наслідків передозування ліками проти кашлю з DXM можна використовувати налоксон.

Якими можуть бути короткострокові ефекти й довгострокові наслідки? Серед можливих короткострокових ефектів вживання цих безрецептурних препаратів — галюцинації, ейфорія, приплив енергії, непосидючість, нерозбірлива вимова, прискорення серцебиття, підвищений артеріальний тиск, проблеми із серцем, судоми, запаморочення, нудота й блювання. Довгострокові наслідки використання безрецептурних препаратів невідомі.

Як ділитися власним досвідом у TikTok

TikTok — платформа, де можна надихати інших і підвищувати рівень обізнаності спільноти, розповідаючи про власний досвід вживання психоактивних речовин. Твоя історія може допомогти іншим або надати їм необхідну підтримку. TikTok повністю покладається на учасників нашої спільноти. Кожен із нас робить свій внесок у створення безпечної позитивної атмосфери.

Рішення поділитися власною історією — важливий крок, який варто добре обміркувати. Ділися власною історією з обережністю, щоб не засмутити інших користувачів і не спричинити загострення їхнього стану. Дізнавшись твою історію, люди можуть звертатися до тебе із запитаннями й почати ділитися власними історіями. У нашому посібнику з добробуту більш загального характерумістяться рекомендації щодо того, як розповідати про своє психічне здоровʼя.

Перш ніж ділитися власним досвідом вживання психоактивних речовин у TikTok, постав собі нижчезазначені запитання:

  • З ким ти хочеш поділитися своєю історією: лише з друзями й рідними чи із ширшою аудиторією?
  • Чому ти хочеш це зробити? Щоб отримати підтримку чи підтримати інших?
  • Чи допоможе публікація твоєї історії тобі чи іншим? Чи може це завдати шкоди?
  • Якщо ти хочеш розповісти про наслідки вживання психоактивних речовин іншою людиною, що відчує ця людина, коли побачить твою публікацію? Чи маєш ти дозвіл на те, щоб поділитися історією, від цієї людини?
  • Як ти реагуватимеш на відповіді? У відповідь на твою публікацію інші користувачі можуть ділитися своїми історіями або висловлювати думки, які тобі може бути важко прийняти.

Якщо після того, як ти даси відповіді на ці запитання, ти вирішиш поділитися своєю історією, скористайся нижченаведеними рекомендаціями:

  • Якщо ти розповідаєш про ремісію, використовуй відповідні хештеги, щоб приєднатися до обговорень, які вже ведуться в TikTok (наприклад, #recoverytok, #addictionawareness, #quitsmoking, #fentanylawareness).
  • Розповідаючи свою історію, не розповідай і не поширюй чутки про інших людей, які вживають психоактивні речовини, проходять лікування або перебувають у ремісії. Не згадуй інших людей, не отримавши дозвіл на це.
  • Заохочуй інших звертатися по допомогу і розглянь можливість додати у відео й підпис місцевий телефон довіри.
  • У різних людей різні життєві обставини. Утримайся від порівняння свого й чужого досвіду. Якщо інший користувач опублікував відповідь на твою історію, вияви тактичність та емпатію.

Як взаємодіяти з учасниками спільноти RecoveryTok?

Наша спільнота використовує хештеги, як-от #recoverytok, #sobertok, #addictionawareness, #sobercurious, #sobernative, #blackandsober, #soberlatina, #sobergay, #soberlesbian і #transandsober, що дають змогу спілкуватися, дізнаватися нову інформацію і підтримувати одне одного в колі однодумців.

Якщо ти шукаєш спільноту, де можна ділитися досвідом ремісії, поговорити з іншими учасниками спільноти, що мають схожий досвід, або просто подивитися публікації TikTok, ці хештеги — чудова відправна точка.

Хоча ми намагаємося не використовувати деякі слова (наприклад «у завʼязці»), оскільки деякі люди вважають це стигматизацією, TikTok надає користувачам можливість ідентифікувати себе в комфортний спосіб. Ми рекомендуємо шукати однодумців за принципом самоідентифікації.

Тебе підштовхують спробувати наркотики, алкоголь або тютюн?

Друзі, однокласники, колеги відіграють важливу роль у нашому житті. Проте іноді вони можуть підштовхувати або вмовляти зробити те, що ти вважаєш неправильним (наприклад, спробувати психоактивні речовини або вжити їх у ризикований спосіб). Це може відбуватися як під час особистого спілкування, так і онлайн. Такому тиску дуже важко протистояти. Нижче наведено кілька порад, які можуть допомогти тобі.

  • Памʼятай, що ти не один(-на). Може складатися враження, що це роблять усі, але насправді більшість людей не вживає наркотиків.
  • Будь напоготові. Подумай, як ти відповідатимеш, якщо тобі запропонують наркотики, тютюн або алкоголь.
  • Звернися за моральною підтримкою до близької людини, якій ти довіряєш, наприклад, до батьків, братів, сестер або друзів. До когось, хто вислухає та допоможе вирішити, як вчинити в тій чи іншій ситуації.
  • Намагайся чітко й впевнено говорити «ні», не драматизуючи ситуацію. Якщо тебе намагаються переконати, наполягай на своєму.
  • Довіряй своїм почуттям. Якщо у тебе складається враження, що тебе підштовхують до чогось неправильного, то, швидше за все, так і є, навіть якщо друзі не бачать у цьому нічого поганого.
  • Якщо з деякими людьми тобі складно залишатися собою, зберігай дистанцію. Можливо, настав час знайти нову компанію.

Якщо ти хочеш дізнатися про різні види наркотиків, ознайомся з іншими розділами на цій сторінці або завітай на вебсайт Talk to Frank.

Ресурси й гарячі лінії допомоги

Потрібен хтось, із ким можна поговорити? Є чимало служб підтримки для людей, що опинилися у важкій ситуації. Якщо тобі чи твоїй близькій людині потрібна допомога, ось кілька корисних ресурсів для пошуку місцевих організацій, що спеціалізуються на лікуванні, підтримці й реабілітації у твоєму регіоні:

Як поскаржитися на контент у TikTok, що викликає занепокоєння

Бути частиною великої спільноти TikTok означає створювати безпечну атмосферу, де інші користувачі можуть отримати підтримку. Якщо дії іншого користувача викликають у тебе занепокоєння або якщо ти бачиш щось, чому, на твою думку, не місце в TikTok, рекомендуємо повідомити нас про це.

Щоб у нашій спільноті завжди панувала безпечна й позитивна атмосфера, ми закликаємо всіх учасників спільноти надсилати скарги на контент, який порушує Правила спільноти. Усі скарги анонімні, тому користувач, який завантажив публікацію, не зможе дізнатися, хто поскаржився на його контент!

Як анонімно поскаржитися на відео:

Якщо ти бачиш у TikTok відео, яке, на твою думку, порушує наші Правила спільноти, надішли скаргу.Як поскаржитися на відео в застосунку TikTok:

  1. Перейди до відео, на яке ти хочеш поскаржитися.
  2. Натисни й утримуй відео.
  3. Вибери «Поскаржитися», натисни «Незаконна діяльність і регламентовані товари», після чого надішли скаргу «Наркотики або заборонені речовини».
  4. Також ти можеш поскаржитися на контент у TikTok за допомогою нашої онлайн-форми.

Що відбувається після надсилання скарги на контент:

  • За допомогою ручних й автоматичних засобів модерації ми перевіряємо, чи порушує контент Правила спільноти, і вживаємо належних заходів.
  • Ми повідомимо про статус і результат розгляду скарги за допомогою сповіщень у вкладці «Вхідні».

Для батьків й опікунів: як розмовляти про психоактивні речовини з дитиною

Батьки й опікуни мають значний вплив на життя дитини й можуть уберегти її від вживання психоактивних речовин. Проте розмовляти на цю тему з дитиною буває зовсім непросто. Ось кілька порад, як розмовляти про використання психоактивних речовин із дитиною.

  • Іноді перше знайомство дітей із психоактивними речовинами відбувається в компанії друзів. Якщо до дитини приходять друзі, привітайтеся і познайомтеся.
  • Заохочуйте дитину займатися тим, що їй подобається і чим вона цікавиться. Підтримуйте контакт із вчителями, тренерами й іншими педагогами.
  • Підтримуйте й підбадьорюйте дитину.
  • Не читайте лекції. Просіть дитину чесно ділитися думками й з розумінням ставтеся до її думок. Показуйте дитині, що ви завжди готові надати підтримку й розумієте, наскільки нелегко буває в її віці.
  • Подумайте, що ви скажете, якщо вас запитають про те, чи маєте ви досвід вживання психоактивних речовин. Якщо ви маєте такий досвід, буде корисним розповісти про те, який урок ви винесли.
  • Є безліч ресурсів, які допомагають побудувати діалог про психоактивні речовини. Організація Partnership to End Addiction пропонує памʼятки зі спілкування з дітьми різного віку й памʼятки, що допоможуть підтримувати звʼязок із підлітком.
  • Визначте правила й наслідки їх порушення, проте разом із тим запропонуйте способи, які допоможуть дотримуватися цих правил. Наприклад, поясніть дитині, що сідати в автомобіль із людиною, що перебуває в стані алкогольного спʼяніння, суворо заборонено. Проте якщо трапиться так, що дитині буде потрібно дістатися додому, вона зможе зателефонувати вам і попросити її підвезти без зайвих запитань.
  • Будьте в курсі того, що робить і де перебуває ваша дитина.
  • Якщо у вас удома є рецептурні або безрецептурні препарати, слідкуйте за ними.

Застереження

Ресурси й посібники Центру безпеки TikTok не є послугами в галузі психічного здоров’я або медицини. «Ресурси підтримки з питань вживання психоактивних речовин» у TikTok не є замінником медичної, психологічної або психіатричної допомоги, лікування чи консультації. TikTok створює та поширює цей контент лише з інформаційною і освітньою метою. Не нехтуй можливістю звернутися до професіоналів і не відкладай таке звернення через те, що в TikTok доступні послуги й освітні матеріали.

Якщо ти перебуваєш у кризовій ситуації, або ж якщо ти чи інша особа перебувають у небезпеці чи потребують екстреної медичної допомоги, негайно звернися в місцеві екстрені служби. Слід пам’ятати, що безпека інших — не лише твоя відповідальність. Надати допомогу завжди може хтось інший. Ти не маєш долучатися до таких розмов, якщо не відчуваєш готовності.

Центр безпеки створено за консультативної підтримки експертів із The Public Good Projects. Висловлюємо особливу подяку Song for Charlie, We Are With You, Talk to Frank, Truth Initiative, які допомогли підготувати цей матеріал.