Skip to main content
Теми

Розлад харчової поведінки

Що таке розлади харчової поведінки?

Розлади харчової поведінки – це серйозні та потенційно небезпечні для життя захворювання, що серйозно впливають на психологічний і фізичний стан особи. Такі розлади характеризуються невпорядкованими звичками харчування. Розлади харчової поведінки можуть виникати будь у кого, незалежно від віку, статі, расової приналежності та будови тіла. Людина може хворіти на це, навіть виглядаючи здоровою ззовні.

У кожної людини свої харчові звички та сприйняття власного тіла. Якщо ти часто переживаєш стрес, тривогу, смуток або неспокій щодо свого харчування, тіла, його ваги чи форми або вважаєш, що твої думки про це негативно впливають на твоє життя, імовірно, у тебе харчовий розлад або проблеми зі сприйняттям власного тіла. Серед поширених харчових розладів – нервова анорексія, розлад вибіркового харчування, нервова булімія та компульсивне переїдання.

Якщо ти або хтось знайомий має проблеми зі сприйняттям свого тіла або режимом харчування й фізичної активності, важливо знати, що допомога поряд і по неї можна звернутися.


Проблеми з харчуванням і сприйняттям свого тіла є в багатьох людей

Поговори з тим, кому довіряєш

Якщо ти починаєш помічати, що тебе непокоїть власне тіло або харчові звички, звернися до когось із членів сім’ї, друзів, учителів, шкільних психологів або когось, кому ти довіряєш. Скажи, що в тебе складні часи та що ти хочеш поговорити про це. Пам’ятай: ти можеш звернутися по допомогу, навіть якщо нагальних проблем немає. Можна заздалегідь поділитися з ними деякими матеріалами про харчові розлади, щоб вони підготувалися.

Перепочинь, якщо тобі це потрібно

Значна частина нашого життя проходить в Інтернеті. Іноді ми помічаємо, що порівнюємо себе з іншими користувачами. Важливо розпізнавати такі почуття та вчасно робити перерву, якщо ти відчуваєш перевантаження. Займися чимось приємним, від чого тобі на душі стає легше: побудь на природі, послухай музику, потанцюй або помедитуй. Якщо потрібно, перепочинь від інтернет-простору. Також, можливо, слід відписатися від тих людей, від яких ти не відчуваєш позитивного впливу або які не сприяють твоєму відновленню.

Прислухайся до внутрішнього діалогу

Ми зазвичай ведемо внутрішній діалог, коли оцінюємо власні почуття або те, що відбувається навколо нас. Іноді цей діалог може стати негативним і нездоровим та погано впливати на наше самопочуття. Потренуйся вести свій внутрішній діалог добріше, терплячіше та турботливіше. Діалоги із собою мають бути схожі на розмови з найкращим другом.

Головне – відвертість і сміливість

Перший крок до відновлення – це визнати, що проблема існує та що тобі потрібна допомога. Це може збивати з пантелику та лякати. Прийняти те, що проблема дійсно існує, важко, але найсміливіший вчинок у цьому випадку – визнати проблему та поговорити з кимось, кому ти довіряєш. Відверто та відкрито поділися своїми почуттями. Не варто їх соромитися. Поділившись своїми проблемами, ти станеш на шлях самоприйняття, самозатвердження та надії. Кожна людина заслуговує на можливість відновлення.

Знайди свої сильні сторони й позитивні ознаки

Повірити в те, що зовнішність – це найважливіше, дуже просто. Насправді людина – це не просто її тіло. Твої думки, дії та вплив на світ важливіші за твою зовнішність. Крім того, май на увазі, що не існує єдиного стандарту краси: вона має різні форми та розміри для різних людей. Боротися з нереалістичними стандартами краси, які насаджує спільнота, важко. Сьогодні в ній вирує культура дієти та система переконань, що цінує стрункість, зовнішність і фігуру більше, ніж здоров’я та добробут. Але важливо пам’ятати, що така система спрямована заробляти на комплексах, зосереджених на нашій зовнішності.

Обміркуй свої риси й сильні сторони, а також знайди свої цінності, що не замикаються лише на зовнішності. Зосередивши увагу на цих рисах, ти зможеш побачити загальну картину та позитивно сприйняти себе й свої досягнення. Наприклад, ти щоранку можеш собі казати: «Дякую, що моє серце б’ється. Дякую за силу долати важкі обставини». За потреби звернися в місцеву групу допомоги людям із розладами харчової поведінки або до спеціалістів.

Вивчи чинники, що тебе провокують, і плануй наперед

Розлади харчової поведінки часто можуть провокуватися певними обставинами, наприклад підготовкою до екзаменів, змінами у звичному порядку, урочистими заходами, на яких пропонується їжа, а також сімейними святами. Таку поведінку також може спричиняти тип контенту, який ти переглядаєш. Визнач, звідки в тебе беруться неприємні або негативні емоції щодо твоєї зовнішності або тіла. Склади список чинників, які провокують тебе, і підготуй способи отримати підтримку, яка тобі знадобиться, якщо ти зіткнешся з ними. Ти можеш попросити когось, кому довіряєш, допомагати уникати того, що може тебе спровокувати. Так ти почуватимешся впевненіше в ці важкі часи та залишатимешся на вибраному шляху.

Чи нормально постійно думати про свою фігуру та вагу?

Як часто ти думаєш про свою вагу та фігуру? Наскільки ці думки впливають на твоє життя? Замислюватися над фігурою та вагою час від часу нормально, однак якщо ці думки займають багато твого часу, якщо ти не можеш їх позбутися, якщо вони тебе засмучують і непокоять, імовірно, тобі потрібна підтримка. У такій ситуації найкраще звернутися до когось, кому ти довіряєш. Допомога поряд.

Підтримка друзів із розладами харчової поведінки або проблемами сприйняття власного тіла

Якщо хтось із твоїх друзів має такі труднощі, порадь йому або їй звернутися в місцеву групу допомоги людям із розладами харчової поведінки або до спеціалістів. Став відкриті запитання, наприклад: «Як ти почуваєшся сьогодні?». Слухай відповіді, не засуджуючи й не перебиваючи, навіть якщо ти не погоджуєшся з деякими словами. Дуже важливо уникати таких вчинків і слів, через які у твого друга або подруги може виникнути відчуття провини чи сорому. Уникай занадто критичних слів. Не пропонуй надто прості рішення, як-от: «Просто їж». Розлади харчової поведінки нечасто пов’язані з їжею як такою. Частіше це механізм реакції на глибокі емоційні страждання.

Підбадьорюй, коли помітиш, що він або вона виглядають виснаженими. Нагадуй про позитивні речі та відновлення, наприклад про те, чим він чи вона любили займатися та зможуть робити знову після одужання. Зауваження щодо зовнішності можуть сприйматися негативно. Наприклад, для людини, що проходить процес відновлення, фраза «ти дуже добре виглядаєш» може означати «ти товстий/товста». Запобігай шкідливим і некорисним розмовам про зовнішність, вагу або їжу, переходячи до позитивніших тем, і нагадуй про здобутки й успіхи, навіть якщо вони несуттєві.

Звернися до спеціалістів

Якщо ти страждаєш від розладів харчової поведінки або якщо тебе турбує добробут когось із друзів чи членів сім’ї, радимо звернутися до когось із дорослих, кому ти довіряєш, у місцеву групу допомоги людям із розладами харчової поведінки або до спеціалістів.

Якщо в тебе з’являється бажання завдати собі шкоди або якщо розлад харчової поведінки спричиняє серйозні проблеми зі здоров’ям (наприклад, якщо ти втрачаєш свідомість або в тебе виникає тахікардія), наполегливо радимо звернутися в місцеві екстрені служби.

Ресурси