Skip to main content
Wskazówki

Poradnik dotyczący dobrego samopoczucia

Dobrostan psychiczny

Aby zapewnić jeszcze lepsze wsparcie naszej społeczności, TikTok współpracuje z ekspertami, tworząc zestawy narzędzi, dzięki którym każdy może dowiedzieć się więcej na temat poprawy swojego samopoczucia, a także rozwijając społeczność internetową, w której każdy może znaleźć potrzebne wsparcie.

Dzielenie się historiami dotyczącymi zdrowia psychicznego

W TikTok rozumiemy, że każdy ma własną historię związaną ze zdrowiem psychicznym. Chcemy stworzyć środowisko, w którym członkowie naszej społeczności będą mogli zawsze znaleźć wsparcie oraz dzielić się swoimi doświadczeniami, wskazówkami i sposobami na powrót do zdrowia.
Poprawa stanu zdrowia psychicznego nie jest jednak prosta- mamy wzloty i upadki, osiągamy kolejne kamienie milowe, ale i porażki. Zachęcamy do łączenia się z innymi w wartościowy sposób i pamiętajmy o ważnej rzeczy: to nie są zawody.
Ten zestaw narzędzi zawiera kilka sugestii na temat tego, jak rozmawiać o swoim zdrowiu psychicznym w bezpieczny sposób i z szacunkiem dla innych członków społeczności.

Zastanów się nad właściwym miejscem i czasem na opowiedzenie swojej historii. Oto kilka pytań, nad którymi warto się zastanowić przed kliknięciem „nagraj”:

  • Dlaczego chcę opowiedzieć swoją historię?
  • Czy chcę opowiedzieć swoją historię tylko bliskim przyjaciołom i rodzinie, czy też szerszej publiczności?
  • Czy opowiedzenie mojej historii będzie pomocne, a nie szkodliwe dla mnie lub innych?
  • W odpowiedzi na mój film inni mogą opowiedzieć własne trudne historie lub wyrazić opinie, z którymi niełatwo będzie mi się zmierzyć. Czy mam w sobie tę gotowość, aby okazać im swoje wsparcie i ich wysłuchać?

Treść Twojej opowieści jest tak samo ważna jak decyzja, czy chcesz się nią podzielić. Badania pokazują, że historie o radzeniu sobie, nadziei i powrocie do zdrowia mogą pomóc innym. Masz własny, niepowtarzalny głos, perspektywę i doświadczenie – wykorzystaj je, aby kształtować swój przekaz i wpływ.
Ważne jest jednak, aby zachować ostrożność, ponieważ niektóre treści mogą wywołać niepokój lub stres u innych. Pamiętaj też, że zgodnie z Zasadami Społeczności TikToka nie zezwalamy na treści przedstawiające, promujące, normalizujące lub gloryfikujące działania, które mogą prowadzić do samobójstwa, samookaleczenia lub zaburzeń odżywiania.
Nadal nie masz pewności, o czym możesz porozmawiać? Oto kilka tematów, które pomogą Ci zacząć!

  • Co sprawia, że troszczysz się o swoje zdrowie psychiczne?
  • Jakie zasoby, wsparcie i wskazówki dotyczące troski o siebie pomogły Ci najbardziej?
  • Jakie elementy Twojej rutyny są dla Ciebie pomocne w utrzymywaniu zdrowia psychicznego?
  • Co chcesz powiedzieć innym, którzy być może zmagają się z tymi samymi problemami?
  • Jakie kroki mogą podjąć ludzie, aby wspierać innych zmagających się z podobnymi problemami? Jakiego wsparcia kiedyś Ci zabrakło?
  • Unikaj udostępniania szczegółów i obrazów dotyczących narzędzi, metod, lokalizacji, notatek lub wiadomości mających związek z samobójstwem. Takie treści mogą być stresujące i/lub przypadkowo podsunąć pomysły członkom społeczności borykającym się z problemami. Dzielenie się szczegółami dotyczącymi narzędzi i metod samobójczych jest wysoce szkodliwe i takie treści będą usuwane z TikToka. Jest to szczególnie ważne w przypadku samobójstw celebrytów lub innych znanych osób. Coś takiego mogłoby w niezamierzony sposób gloryfikować samobójstwo.
  • Unikaj terminów takich jak „popełnił(a) samobójstwo”, „udane/nieudane samobójstwo”, „nieudana próba”. Czasownik „popełnić” sugeruje, że samobójstwo jest przestępstwem i stygmatyzuje je. Może to zniechęcić osoby mające skłonności samobójcze do szukania pomocy. Dotyczy to również osób, które straciły w ten sposób swoich bliskich. Zamiast tego lepiej powiedzieć, że ktoś „zmarł(a) w wyniku samobójstwa”. Zwroty takie jak „udane” czy „nieudane” przedstawiają samobójstwo jako rezultat, który jest pożądany, do którego należy dążyć.
  • Unikaj przedstawiania samobójstwa jako wzniosłej, romantycznej, bohaterskiej lub praktycznej opcji. Przedstawianie samobójstwa jako czynu pozytywnego i/lub godnego pochwały może prowadzić innych do uznania, że samobójstwo stanowi rozwiązanie problemów lub jest zachowaniem, które można rozważać pod tym kątem.
  • Unikaj nazywania ludzi, którzy zmagają się z problemem, „wariatami”, „psycholami”, „szaleńcami” lub „czubkami”. Są to słowa osądzające. Wzmacniają negatywne stereotypy i piętnują samobójstwa oraz choroby psychiczne.
  • Unikaj podawania pojedynczej przyczyny samobójstw i samookaleczeń. Śmierć w wyniku samobójstwa nie ma nigdy tylko jednej przyczyny. Zrozumienie i podzielanie opinii, że samobójstwo jest najprawdopodobniej wynikiem kombinacji różnych czynników, może pomóc w skorygowaniu błędnych przekonań i zachęcić do bezpiecznych, konstruktywnych dyskusji.
  • Unikaj udzielania uproszczonych odpowiedzi, takich jak „nie martw się, bądź szczęśliwy(a)”, „wszystko będzie dobrze”‘, „rozchmurz się, będzie dobrze”. Chociaż te zwroty mogą wydawać się podnoszące na duchu, to jednak nie biorą pod uwagę ewentualnych negatywnych doświadczeń i uczuć innych osób. Zamiast tego wykazuj się empatią i dostrzegaj emocje i zmagania innych osób w całym ich spektrum.
  • Traktujemy zaburzenia odżywiania jako poważne problemy natury psychicznej. Zastanów się nad dodaniem do swoich postów linków do fachowych źródeł udzialjacych pomocy (które można znaleźć na stronie TikToka z materiałami poświęconymi zaburzeniom odżywiania), by członkowie naszej społeczności mogli znaleźć zaufane informacje, źródła i wsparcie.
  • Promowanie i kształtowanie autentycznego i zróżnicowanego przekazu, który akceptuje zróżnicowane wzorce urody, buduje poczucie własnej wartości i wzmacnia troskę o samego siebie, tworzy ogromną wartość w budowaniu na naszej platformie przestrzeni pełnej troski i wsparcia.
  • Wspominanie o zachowaniach i symptomach związanych z zaburzeniami odżywiania może wywoływać niepokój u innych członków społeczności. Zachęcamy twórców, by unikali wspominania o konkretnych nawykach żywieniowych i ćwiczeniach fizycznych, nawet jeśli nagrywają filmy, w których zwiększają świadomość takich problemów albo opowiadają o procesie wychodzenia z zaburzeń odżywiania. Sugerujemy skupić się na ich skutkach, np.: jak zaburzenia odżywiania wpływają na nastrój, poczucie własnej wartości, przyjaźnie i inne aspekty życia.
  • Osobom, które zmagają się z zaburzeniami odżywiania, może być ciężko patrzeć na zdjęcia przed i po, nawet gdy ich autor chce po prostu uczcić swoje wyzdrowienie. Waga nie jest wyznacznikiem wyjścia z zaburzeń odżywiania, dlatego zachęcamy członków naszej społeczności, by, do opowiadania o swoich doświadczeniach, nie używali oni zdjęć obrazujących te różnice.
  • Liczby mogą wyzwalać negatywne reakcje emocjonalne, lepiej więc nie wspominać o swojej aktualnej i poprzedniej wadze, kaloriach, BMI, rozmiarach ubrań ani innych wartościach, które łatwo jest porównywać.
  • Mówienie o swoim zdrowiu psychicznym może wywołać wiele emocji. Pamiętaj, aby dbać o siebie i rozważ uczestnictwo w programie pozytywnej samoopieki.
  • Inni mogą zwrócić się do Ciebie z prośbą o rozmowę lub pomoc. Pomocne może być posiadanie pod ręką zasobów, które można udostępnić, a także ustalenie granic. Pamiętaj, że nie jesteś odpowiedzialny(a) za zachowanie innych ani za ich wybory i że możesz ustalić granice tego, o czym chcesz rozmawiać, a co jest dla Ciebie niekomfortowe. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszym zestawem narzędzi na temat Wspierania członków społeczności znajdujących się w trudnej sytuacji.
  • Na koniec pamiętaj, że to Ty masz kontrolę. Używaj Funkcji kontroli bezpieczeństwa i prywatności na platformie Tiktok, aby lepiej filtrować odpowiedzi i zwiększyć komfort użytkowania aplikacji:
    • Ustawienia konta. Ustaw swoje konto jako prywatne, aby ograniczyć liczbę osób, które mogą je obserwować i wchodzić z nim w interakcję. Oznacza to, że możesz zatwierdzać lub odrzucać prośby o obserwowanie, a tylko zatwierdzeni obserwujący mogą wyświetlać Twoje treści. Jeśli masz mniej niż 16 lat, Twoje konto jest domyślnie ustawione jako prywatne.
    • Komentarze. Zdecyduj, kto może dodawać komentarze, wybierając pomiędzy opcjami „Nikt”, „Znajomi” i „Wszyscy” (tylko dla użytkowników powyżej 16. roku życia) lub całkowicie wyłącz komentarze. Możesz również utworzyć własny filtr komentarzy, tworząc niestandardową listę słów kluczowych, aby automatycznie ukrywać komentarze zawierające dane słowa kluczowe.
    • „Nie interesuje mnie”. Nie chcesz oglądać treści określonego rodzaju w kanale Dla Ciebie? Przytrzymaj palcem dany film i wybierz „Nie interesuje mnie”.
    • Zgłoszenia. Jeśli zobaczysz treści, która naruszają Zasady Społeczności TikToka, możesz zgłosić je w aplikacji, wykonując następujące kroki.

Zasoby

Odwiedź tę stronę, aby uzyskać więcej informacji na temat Zasad Społeczności TikToka dotyczących treści związanych z samobójstwami i samookaleczeniami, a także łączy do zasobów.

Ten zestaw narzędzi został opracowany przy konsultacji ekspertów z organizacji International Association for Suicide Prevention, Crisis Text Line, Live For Tomorrow, Samaritans of Singapore oraz Samaritans (UK). Specjalne podziękowania dla dr Thomasa Niederkrotenthalera, Rory O’Connor, Daniela Reidenberga i Jo Robinson za ich wskazówki i badania.

Zrzeczenie się odpowiedzialności

Poradniki i zestawy narzędzi TikToka nie zapewniają usług w zakresie zdrowia psychicznego ani usług medycznych.

„Udostępnianie historii zdrowia psychicznego” na TikToku nie zastępuje diagnozy, leczenia lub porady o charakterze medycznym, psychologicznym lub psychiatrycznym. Treści produkowane i dystrybuowane przez TikTok są przeznaczone wyłącznie do użytku informacyjnego i edukacyjnego. Nie należy lekceważyć lub zwlekać z zasięgnięciem profesjonalnej porady z powodu dostępności usług lub materiałów edukacyjnych oferowanych przez TikTok. Jeśli jesteś w sytuacji kryzysowej lub jeśli Ty lub inna osoba jesteście w niebezpieczeństwie lub macie nagły wypadek zdrowotny, natychmiast zadzwoń do lokalnych służb ratowniczych. Użytkownicy powinni pamiętać, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo innych osób nie spoczywa wyłącznie na nich; inni są gotowi do tego, aby nieść pomoc. Nie musisz angażować się w te rozmowy, jeśli nie czujesz się na to gotowy(a).


Wspieranie członków społeczności znajdujących się w trudnej sytuacji

Bezpieczeństwo i dobre samopoczucie członków społeczności TikToka jest naszym najwyższym priorytetem. Wszyscy mamy za zadanie pomagać sobie nawzajem i wspierać się w walce o zdrowie psychiczne.
W przypadku myśli o samobójstwie lub samookaleczeniu ludzie najczęściej zwracają się do przyjaciół i członków społeczności. Przyjaciele i członkowie społeczności mają również szansę zauważyć, że ktoś ma problemy. Ale czy wiesz, co zrobić, gdy widzisz, że ktoś potrzebuje pomocy?
Badania pokazują, że niektóre sposoby oferowania wsparcia są bezpieczniejsze i skuteczniejsze od innych. Niniejszy przewodnik zawiera wskazówki, które pomogą Ci w odpowiednim zachowaniu wobec osoby myślącej o samobójstwie lub samookaleczeniach.

Ważne jest, aby zauważyć oznaki zmagania się z problemami:

  1. Bezpośrednie mówienie o samobójstwie lub samookaleczeniu, na przykład „Chcę się zabić”, życzenie sobie tego, aby życie się skończyło, wspominanie sposobów na zakończenie życia, udostępnianie nagrań z niedawnego samookaleczenia.
  2. Pośrednie mówienie o samobójstwie lub samookaleczaniu. Czasami ludzie mogą używać łagodniejszego języka, na przykład: „Chcę, żeby ból się już skończył”, „Nie mogę już tego wytrzymać”.
  3. Płacz, mówienie o uczuciu smutku, beznadziei, niepokoju i/lub problemach ze snem.
  4. Niedawny wzrost poziomu lekkomyślności/brawury i podejmowania ryzyka.
  5. Wyrażanie cierpienia z powodu komentarzy, które stanowią przejaw nękania i zastraszania.
  6. Wyrażanie nietypowych trudności w wykonywaniu codziennych czynności takich jak spanie, branie prysznica czy ubieranie się.

Jak reagować na osoby zmagające się z problemami? Postępuj zgodnie z poniższymi krokami, aby NAWIĄZAĆ kontakt!

  • Trudno jest zareagować skutecznie, gdy jesteśmy zestresowani. Zanim zrobisz cokolwiek, weź kilka głębokich oddechów, zrelaksuj swoje ciało i uspokój umysł.
  • Pamiętaj, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo innych osób nie spoczywa wyłącznie na Tobie; inni także są gotowi do tego, aby nieść pomoc. Nie musisz angażować się w te rozmowy, jeśli nie czujesz się na to gotowy(a).
  • Zastanów się, jakiej pomocy możesz bezpiecznie udzielić i jakie zasoby są dostępne na dany temat. Rozważ zwrócenie się do linii zaufania lub zaufanej osoby dorosłej, aby omówić swoje obawy i wspólnie zaplanować reakcję.
  • Dla niektórych pomocne jest najpierw zebranie i zapisanie swoich myśli.

Odpowiednia reakcja na opowieść osoby, która zmaga się z problemami, może pomóc jej poczuć się mniej samotnym i wspieranym w większym stopniu. Oto pięć możliwych sposobów reagowania:

  1. Jeśli uważasz, że czyjeś życie jest w bezpośrednim niebezpieczeństwie, rozważ zadzwonienie po służby ratunkowe, profesjonalną pomoc medyczną lub do lokalnej linii kryzysowej. Najlepiej jest to robić we współpracy z osobą w kryzysie i pozostać z nią, dopóki nie zwróci się ona bezpośrednio o pomoc.
  2. Jeśli czyjeś życie nie jest w bezpośrednim niebezpieczeństwie, rozważ zwrócenie się o pomoc do zaufanej osoby dorosłej, lokalnej linii kryzysowej lub profesjonalisty.
  3. Jeśli zobaczysz treści, która naruszają Zasady Społeczności TikToka, możesz zgłosić je w aplikacji, wykonując następujące kroki. Wszelkie udostępnione informacje będą traktowane jako poufne i anonimowe. Ponadto dana osoba otrzyma lokalne zasoby kryzysowe.
  4. Jeśli reakcja na prywatnym kanale nie jest dla Ciebie komfortowa, spróbuj dodać komentarz publicznie, aby udostępnić darmowe lokalne zasoby kryzysowe.
  5. Jeśli czujesz się komfortowo, rozmawiając z daną osobą bezpośrednio, kontynuuj NAWIĄZYWANIE kontaktu – najlepiej poprzez prywatną wiadomość, stosując się do poniższych wskazówek.

Zrównoważ słuchanie i zadawanie pytań otwartych. Dostrzeż emocje i zmagania danej osoby, ale unikaj stwierdzeń, że samobójstwo lub samookaleczenie jest pomocnym lub normalnym sposobem radzenia sobie z problemami. Staraj się skupiać uwagę na drugiej osobie. Chociaż możesz chcieć opowiedzieć o własnych zmaganiach, może to doprowadzić do tego, że druga strona poczuje się zlekceważona. Unikaj roli osoby, która potrafi rozwiązać każdy problem, gdyż może to być frustrujące dla osoby w kryzysie, ponieważ jesteśmy zaledwie osobami postronnymi w jej sytuacji. Przykłady empatycznych reakcji:

  • „Na pewno to uczucie utknięcia w tej sytuacji jest bardzo trudne. Czasami trudno jest dostrzec drogę prowadzącą naprzód”.
  • „Brzmi to tak, jakbyś desperacko pragnął(-ęła), aby coś się zmieniło. Jakiej zmiany tak naprawdę pragniesz?”
  • „Rozstania mogą sprawić, że czujesz się samotny(-a) i odcięty(-a) od ludzi, na których Ci zależy! Jak sobie z tym radzisz?”

Badania wykazują, że pytanie o samobójstwo nie wprowadza tej myśli do czyjejś głowy ani nie zwiększa takiego ryzyka. Jest nawet przeciwnie, takie pytanie może rozpocząć rozmowę, która potrafi uratować życie:

  • Jeśli jesteś zaniepokojony(-a), zapytaj danej osoby wprost, czy ma obecnie myśli samobójcze lub myśli o wyrządzeniu sobie krzywdy, np. „Czy pojawiały się ostatnio w Twojej głowie myśli o zabiciu się?” Nawet jeśli myślisz, że ten ktoś nie mówi na serio, nie bój się o to zapytać!
  • Jeśli dana osoba myśli o samobójstwie lub samookaleczeniu, zapytaj, czy (i) ma dostęp do metod, które pozwolą jej to zrobić; (ii) myśli o konkretnym czasie; (iii) myśli o konkretnym miejscu.
  • Jeśli zaprzeczy, że ma myśli samobójcze, uważaj, aby nie zareagować osądzająco. Staraj się nie mówić takich rzeczy jak „uff” czy „dzięki Bogu”. Najlepiej jest powiedzieć coś w stylu „dziękuję Ci za szczerość”. Dzięki temu osoba ta wie, że gdyby miała takie myśli, byłbyś(-abyś) bezpieczną osobą, z którą może porozmawiać.
  • Ograniczanie dostępu do metod służących do popełniania samobójstw i samookaleczania się jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania im. Jeśli jest to bezpieczne, należy ograniczyć dostęp do wszystkiego, czego dana osoba mogłaby użyć do zrobienia sobie krzywdy.
  • Określ zaufaną osobę, do której dany członek społeczności może się zwrócić, jeśli takie myśli będą się utrzymywać lub jeśli sytuacja ulegnie pogorszeniu. Jeśli dany członek społeczności jest młody, pomóż mu/jej znaleźć zaufaną osobę dorosłą, lokalną linię kryzysową lub specjalistę; wspólnie zróbcie burzę mózgów na temat tego, co może powiedzieć i towarzysz mu/jej podczas zwrócenia się o pomoc. Jeśli ma ulubionego nauczyciela, może to być również świetna osoba, do której można się zwrócić.
  • Wiele osób uważa, że pomocne jest prowadzenie niestandardowej listy 4–5 czynności, które będą automatycznie wykonywać, gdy będą się zmagać z problemami. Jeśli wspierasz kogoś w trudnej sytuacji, wypróbujcie razem różne zajęcia, aby zobaczyć, co pomaga! Lista czynności mogłaby wyglądać następująco:
  1. Wypij szklankę lodowatej wody i skup się na odczuciach temu towarzyszących
  2. Poświęć 15 minut na naukę nowego tańca z TikToka
  3. Weź długi, ciepły prysznic
  4. Przeczytaj ponownie swoją ulubioną książkę lub posłuchaj wesołej piosenki
  5. Wyślij wiadomość SMS do przyjaciół, aby uzyskać wsparcie i/lub zapytać o ich dzień
  6. Skontaktuj się z lokalną linią kryzysową, aby porozmawiać o swoich uczuciach

Postaraj się przekazać siłę danemu członkowi społeczności do tego, aby był bezpieczny(-a) i potrafił(-a) zwrócić się o pomoc:

  • Pomóż ograniczyć przeszkody w dostępie do środków wsparcia, oferując sprawdzenie numerów infolinii i terapeutów lub dotrzymanie towarzystwa podczas rozmowy z dorosłym.
  • Upewnij się, że dana osoba ma zasoby i narzędzia potrzebne do radzenia sobie ze wzlotami i upadkami. Na przykład zachęcaj do prowadzenia listy powodów, dla których warto żyć, zdrowych zajęć, które sprawiają, że czuje się dobrze oraz osób, które będą potrafiły pomóc w trudnych momentach. Powrót do zdrowia po próbie samobójczej i samookaleczeniach nie przebiega zawsze liniowo, czasem polega jedynie i aż na przetrwaniu kolejnego dnia.

Pamiętaj, jeśli jesteś zaniepokojony(-a), zrób pierwszy krok, aby NAWIĄZAĆ kontakt. Nie musisz czekać, aż ktoś wyciągnie do Ciebie rękę, aby pokazać, że Ci na nim/niej zależy.
Dbanie o siebie jest ważne i Ty też się liczysz. Nikt nie może wziąć pełnej odpowiedzialności za myśli i działania innej osoby. Nie musisz prowadzić tych rozmów, jeśli nie jesteś na nie przygotowany(-a) lub nie jesteś na to gotowy(-a) psychicznie.
Potrzebne zasoby są ogólnodostępne, a Ty nie jesteś jedyną osobą odpowiedzialną za dobre samopoczucie znajomego lub członka społeczności. Dbanie o siebie nawzajem to wysiłek zespołowy — możemy pomóc ludziom zachować bezpieczeństwo, czuć się bardziej związani z innymi i zdobyć potrzebne zasoby.

Zasoby

Aby uzyskać więcej zasobów, w tym listę bezpłatnych telefonów zaufania dla wszystkich osób zmagających się z problemami emocjonalnymi, zapraszamy do Centrum Bezpieczeństwa TikToka.

Ten zestaw narzędzi został opracowany przy konsultacji ekspertów z organizacji International Association for Suicide Prevention, Crisis Text Line, Live For Tomorrow, Samaritans of Singapore oraz Samaritans (UK). Specjalne podziękowania dla dr Thomasa Niederkrotenthalera, Rory O’Connor, Daniela Reidenberga i Jo Robinson za ich wskazówki i badania.

Zrzeczenie odpowiedzialności

Poradniki i zestawy narzędzi TikTok nie zapewniają usług w zakresie zdrowia psychicznego ani usług medycznych.

„Wspieranie znajdujących się w trudnej sytuacji członków społeczności” na TikToku nie zastępuje diagnozy, leczenia lub porady o charakterze medycznym, psychologicznym lub psychiatrycznym. Treści produkowane i dystrybuowane przez TikToka są przeznaczone wyłącznie do użytku informacyjnego i edukacyjnego. Nie należy lekceważyć lub zwlekać z zasięgnięciem profesjonalnej porady z powodu dostępności usług lub materiałów edukacyjnych oferowanych przez TikTok. Jeśli jesteś w sytuacji kryzysowej lub jeśli Ty lub inna osoba jesteście w niebezpieczeństwie lub macie nagły wypadek zdrowotny, natychmiast zadzwoń do lokalnych służb ratowniczych. Użytkownicy powinni pamiętać, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo innych osób nie spoczywa wyłącznie na nich; inni także są gotowi do tego, aby nieść pomoc. Nie musisz angażować się w te rozmowy, jeśli nie czujesz się na to gotowy(a).