Skip to main content
Tematy

Pomocne informacje związane z kwestiami wykorzystywania seksualnego

Celem TikToka jest stworzenie wspierającej i otwartej społeczności. Wiemy, że ofiary wykorzystywania seksualnego mogą doświadczać porawcającej traumy i dlatego nieustannie rozwijamy zasoby wspierające ofiary napaści na tym tle.

Jeśli potrzebujesz pomocy, mamy nadzieję, że zasoby i informacje na tej stronie będą dobrą wskazówką w trudnych momentach.

Jeśli czujesz, że znajdujesz się w bezpośrednim niebezpieczeństwie, natychmiast skontaktuj się z miejscowymi służbami ratunkowymi.

Informacje i wsparcie dla ofiar

Wiedz, że to nie Twoja wina

Wiele ofiar wykorzystywania seksualnego obwinia się za przemoc, której doświadczyły. Musisz wiedzieć, że doświadczenie przemocy seksualnej to nie Twoja wina i że Twoje zachowanie, ubranie, słowa ani nic innego nie uzasadnia użycia przemocy.

Sprawdź dostępne wsparcie

Jeśli jesteś ofiarą wykorzystywania seksualnego albo znasz kogoś, kto jest ofiarą wykorzystywania seksualnego, nie jesteś sam(a) i możesz uzyskać pomoc.

Trauma nie zawsze występuje bezpośrednio po napaści seksualnej, mogą ją wywołać także doznania, które przywołują uczucia i wspomnienia związane z dawną napaścią. Z tego powodu ofiary wykorzystywania seksualnego mogą musieć przepracować wiele złożonych emocji.

Sięgnięcie po pomoc może wszystko zmienić. Jeśli potrzebujesz rady, wsparcia lub informacji po napaści seksualnej albo innym traumatycznym wydarzeniu, sprawdź numery infolinii na dole tej strony.

Porozmawiaj z zaufaną osobą

Rozumiemy, że rozmowa o tym, co Cię spotkało, czy proszenie o pomoc może być trudne, ale rozmowa z zaufanym przyjacielem lub członkiem rodziny o przemocy, której doświadczyłeś(-aś) może być ważnym pierwszym krokiem na Twojej drodze do wyzdrowienia.

Poszukaj wsparcia lub dołącz do grupy wsparcia

Nie jesteś sam(a), inni którzy, doświadczyli podobnych sytuacji, przechodzili przez to samo co Ty. Rozmowa z osobami, które mają podobne doświadczenia, może być bardzo pomocne. Centra pomocy ofiarom gwałtu i inne lokalne organizacje społeczne prowadzą grupy wsparcia. Takie grupy mogą być świetną okazją do porozmawiania z osobami rozumiejącymi traumę, której doświadczyłeś(-aś). Skontaktuj się z jedną z poniższych infolinii, by uzyskać informacje o miejscowych grupach wsparcia.

Naucz się dbać o siebie

Dbanie o siebie oznacza okazywanie sobie dobroci, gdy trauma i stres odbijają się na Twoim samopoczuciu psychicznym i emocjonalnym. Dojście do wprawy w dbałości o własne potrzeby polega na zrozumieniu, jakie działania są najkorzystniejsze dla Twojego zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Wysypianie się, prawidłowe odżywianie się i ćwiczenia mogą mieć pozytywny wpływ na Twoje zdrowie fizyczne. Poświęcanie czasu na zajęcia, które sprawiają Ci radość, a także pozostawanie w kontakcie z przyjaciółmi, może być dobrym sposobem na zachowanie zdrowia emocjonalnego.

Dla przyjaciół i rodziny

Co powiedzieć, gdy bliska osoba mówi nam, że doświadczyła przemocy

To normalne, że nie wiesz, co powiedzieć lub zrobić, gdy bliska osoba opowiada Ci o wykorzystywaniu seksualnym lub napaści seksualnej. Po pierwsze daj takiej osobie znać, że doceniasz to, że podzieliła się z Tobą swoją historią.

Słuchanie jest ważne. Mimo że jesteśmy przyzwyczajeni do dawania rad, tym razem najlepiej będzie wysłuchać i wesprzeć osobę, która opowiada Ci swoją historię. Nawet jeśli nie chcesz nikogo osądzać, stwierdzenia, które kwestionują działania ofiary przemocy seksualnej mogą negatywnie oddziaływać na jej doświadczenia. Na przykład pytania czy stwierdzenia zaczynające się od słów „Dlaczego nie próbowałeś(-aś)…”, „Ja na Twoim miejscu…” albo „Trzeba było…” mogą sprawić, że ofiara przemocy seksualnej uzna, że obwiniasz ją o to, co zaszło.

Możesz również zaoferować pomoc. Udzielenie bliskiej osobie pomocy w skontaktowaniu się z wybraną infolinią to świetny sposób na znalezienie profesjonalistów, którzy zapewnią potrzebne informacje i zasoby. Profesjonalny doradca potrafi pomóc ofierze dokonać świadomych wyborów.

Stałe wsparcie jest ważne, ale zapewnianie go przez cały proces powrotu do zdrowia może być trudne. Osoba, która podzieliła się z Tobą swoją historią, może potrzebować długoterminowego wsparcia. Staraj się pomóc najlepiej jak możesz, ale nie zapominaj o dbaniu o własne zdrowie psychiczne i emocjonalne w tym trudnym czasie.

Co każdy z nas może zrobić

Uważaj na swoje słowa

Wykorzystywanie seksualne to poważny problem, a żarty na ten temat umacniają kulturę gwałtu. Kultura gwałtu polega na tym, że te przestępstwa seksualne są trywializowane i postrzegane jako normalna część życia. To sprawia, że ludzie wykazują mniejszą empatię w stosunku do osób, które doświadczyły przemocy seksualnej. Ofiary zasługują na szacunek i nie wolno im dokuczać, wyśmiewać się z nich, ani ich nękać. Takie negatywne zachowania mogą pogłębiać traumę i utrudniać powrót do zdrowia. Wsparcie i empatia są ważne. Bądź życzliwy.

Zainteresuj się zapobieganiem przemocy

Edukacja oparta na zapobieganiu przemocy jest poświęcona źródłom wykorzystywania seksualnego, a jej celem jest zapobieganie przemocy jeszcze zanim do niej dojdzie. Zrozumienie zgody i granic, poszanowanie dla nietykalności cielesnej, a także interwencje osób postronnych to najważniejsze sposoby zapobiegania przemocy seksualnej, które wymagają ciągłej nauki. Aby dowiedzieć się więcej o istotnych sposobach zapobiegania przemocy, przejdź do poniższych zasobów.

Jeśli doświadczyłeś(-aś) przemocy seksualnej albo masz znajomego lub członka rodziny, który może potrzebować pomocy, skontaktuj się z organami ścigania, lub zasięgnij porady w jednej z ogólnopolskich infolinii.

Globalne

TikTok podjął współpracę z platformą StopNCII.org, stworzoną przez organizację SWGfL, by pomagać osobom dorosłym (18+), których intymny wizerunek został udostępniony w Internecie bez ich zgody. Intymny wizerunek obejmuje materiały przedstawiające daną osobę nagą lub częściowo nagą bądź w trakcie czynności seksualnej. Jeśli Twój intymny wizerunek został udostępniony w Internecie bez Twojej zgody, skorzystaj z narzędzia StopNCII, aby pomóc TikTokowi i innym partnerom StopNCII w wykryciu i usunięciu tych materiałów.

Lokalne