Skip to main content
Tematy

Przeciwdziałanie nienawiści na TikToku

TikTok tworzy różnorodną i tętniącą życiem społeczność — spotykają się tu ludzie z wszelkich środowisk, którzy chcą się dobrze bawić, pobudzać kreatywność i wyrażać samych siebie. Zgodnie z naszymi Zasadami społeczności w kreatywnym i otwartym na wszystkich środowisku TikToka nie ma miejsca na nienawiść. Dokładamy wszelkich starań, aby coraz lepiej chronić naszą społeczność.

Czym jest mowa nienawiści?

Mowa nienawiści i nienawistne zachowania polegają na atakowaniu, dehumanizaniu, poniżaniu lub stosowaniu gróźb wobec osoby lub grupy osób ze względu na posiadane cechy. Są to cechy takie jak: rasa, pochodzenie etniczne, narodowość, religia, kasta, orientacja seksualna, płeć, płeć kulturowa, tożsamość płciowa, choroba, niepełnosprawność lub status imigranta. Ataki, które nie koncetrują się na specyficznych cechach jednostki lub grupy, mogą być uznane za zastraszanie lub nękanie.

Rozpoznawanie nienawistnego zachowania w sieci

Mowa nienawiści może być szerzona przy użyciu dowolnej formy ekspresji, w tym obrazów, komiksów, memów, obiektów, gestów, audio i symboli, a przekaz ten nie zawsze będzie oczywisty. W toku badań naukowych zidentyfikowano niektóre wspólne schematy wykorzystywane przez grupy szerzące nienawiść w celu zdobycia zwolenników i szerzenia nienawiści:

  • Inni: Najpopularniejszym wyrazem nienawiści jest skupienie się na konkretnej grupie ludzi i traktowanie ich jak „innych”, czyli utrzymywanie, że prezentują zupełnie inne wzorce zachowania i wyznają inne wartości, a czasami także postrzeganie ich jako podludzi.
  • Prześladowanie i bycie ofiarą: Ludzie i grupy szerzące nienawiść często przedstawiają siebie jako ofiary, obwiniając „innych” za problemy w ich życiu i relacjach społecznych. Takie rozumowanie jest często używane, aby usprawiedliwić wykluczenie i stosowanie przemocy wobec „innych”.
  • Deklarowanie niższości: ta forma nienawiści często zawiera negatywne stwierdzenia dotyczące moralnych, umysłowych i fizycznych braków u określonej grupie ludzi.

Wykorzystując te schematy, osoby i/ lub grupy szerzące nienawiści będą prześladować swoje ofiary, stosując różnorodne taktyki:

Bezpośrednie, negatywne ataki
  • Obraźliwe ataki, w których określa się osobę lub grupę oraz ich tożsamość, używając przy tym brutalnego, dehumanizującego lub poniżającego języka
  • Trollowanie za pomocą komentarzy, mające na celu zirytowanie lub rozzłoszczenie innych
  • Zalewanie społeczności lub wzmianek o twórcy negatywnymi komentarzami
Pośrednie ataki
  • Żarty i memy propagujące stereotypy i normalizujące dyskryminację
  • Teorie spiskowe bazujące na nienawiści, szerzące brak zaufania i niechęć wobec grupy chronionej
  • Zakodowane wiadomości używane przez grupy szerzące nienawiść do wzajemnej komunikacji bez sprawiania wrażenia nienawistnych; takie komunikaty mogą zawierać zakodowane słowa, symbole lub trendy dźwiękowe

Co robić, jeśli doświadczę nienawiści na TikToku?

Nikt nie zasługuje na to, aby być atakowanym za to, kim jest. Prześladowania z powodu tożsamości mogą być raniące i stresujące – TikTok nie toleruje takich zachowań na platformie. Zachęcamy do korzystania z licznych narzędzi bezpieczeństwa na TikToku, aby zdecydować, kto może wejść w interakcję z Tobą lub Twoją treścią. Dodatkowo pomocne może być wsparcie od osoby, której ufasz, aby móc porozmawiać z nią o swoich uczuciach i znaleźć wsparcie.

Jeśli Ty lub inny członek społeczności jesteście atakowani z powodu swojej tożsamości, koniecznie nam to zgłoś. Twoja opinia pomoże nam nieustannie weryfikować i ulepszać naszą politykę, systemy i produkty. Jeśli ofiarą jest ktoś, kogo znasz, rozważ skontaktowanie się z tą osobą, abyście mogli porozmawiać o tym, przez co może ona przechodzić.

Aby dowiedzieć się więcej o mowie nienawiści i jej wpływie na nasze społeczeństwo możesz również odwiedzić stronę internetową Organizacji Narodów Zjednoczonych #NoToHate strona edukacyjna.