Skip to main content
Teema

Vihkamise vastu võitlemine TikTokis

TikTok on koduks mitmekülgsele ja elavaloomulisele kogukonnale, kus erineva taustaga inimesed tulevad kokku, et leida rõõmu, inspireerida loovust ja end väljendada. Nagu on kirjas meie Kogukonna juhistes, on vaenu õhutav käitumine vastuolus TikToki loomingulise ja kaasava keskkonnaga. Oleme pühendunud pidevalt täiustama viise, kuidas hoida oma kogukonda kõigi jaoks turvalisena.

Mis on vihakõne?

Vihakõne ja vaenu õhutav käitumine ründab, ähvardab, dehumaniseerib või alandab üksikisikut või mõnda inimrühma teatud tunnuste põhjal. See hõlmab järgnevaid omadusi: rass, rahvus, päritolu, usk, kasti kuuluvus, seksuaalne sättumus, sugu, sooline identiteet, mõni tõsine haigus, puue ja sisserändaja staatus. Rünnakuid, mis ei ole suunatud üksikisiku või grupi omaduste vastu, võib pidada kiusamiseks või ahistamiseks.

Vihkamist õhutava käitumise märkamine internetis

Vihakõnet saab edasi anda mis tahes väljendusvormide, sealhulgas piltide, koomiksite, meemide, objektide, žestide ja sümbolite kaudu ning mõned neist ei ole alati ilmsed. Akadeemilised uuringud on tuvastanud mõned ühised teemad, mida viha õhutavad grupeeringud kasutavad järgijate hankimiseks ja oma vaenu õhutava sõnumi levitamiseks.

  • Teistsugused: vaenu kõige levinum vorm on grupi kohtlemine „teistsugustena (mitte sellised nagu meie)“ – neid ei peeta nende käitumise ja väärtuste tõttu endaga võrdväärseteks ning mõnel juhul ei loeta neid isegi inimesteks.
  • Tagakiusamine ja ohvrimentaliteet: vihkamist levitavad inimesed ja grupid kujutavad end ja oma gruppi sageli ohvritena ning süüdistavad oma elu ja ühiskonna probleemides „teistsuguseid”. Seda sõnumit kasutatakse sageli „teistsuguste” diskrimineerimise või nende vastu suunatud vägivalla õigustamiseks.
  • Ülimuskompleks: see vihkamise vorm avaldub ühe rühma ülistamisena, mille tõttu „teistsuguste” rühmad tõrjutakse välja ja neid halvustatakse.

Neid teemasid kasutades sihivad viha õhutavad rühmad oma ohvreid erinevate taktikate abil.

Otsesed negatiivsed rünnakud
  • Üksikisikut või rühma ja nende identiteeti solvavad rünnakud vägivaldse, dehumaniseeriva või alandava keelekasutusega
  • Trollivad kommentaarid, mille eesmärk on inimesi ärritada või vihastada
  • Kogukonna või sisulooja mainimiste üleujutamine negatiivsete kommentaaridega
Kaudsed negatiivsed rünnakud
  • Naljad ja meemid, mis levitavad stereotüüpe ja normaliseerivad diskrimineerimist
  • Vihkamisel põhinevad vandenõuteooriad, mis levitavad umbusaldust või vastikust kaitstud rühma suhtes
  • Kodeeritud sõnumid, mida vaenu õhutavad rühmad kasutavad üksteisega suhtlemiseks, ilma et nad paistaksid vaenulikud. Need võivad olla näiteks koodsõnad, sümbolid või muusika/helid

Mida teha, kui kogete TikTokis vaenulikkust?

Kui teid või mõnda teist kogukonna liiget rünnatakse teie identiteedi tõttu, peaksite meile sellest teatama. Vihkamise ja sõnavabaduse vaheline piir on õhuke, mistõttu ei ole vihkamist alati lihtne tuvastada. Seetõttu ei pruugi meil alati õnnestuda seda õigesti teha, kuid kasutajate tagasiside aitab meil oma eeskirju, süsteeme ja tooteid pidevalt üle vaadata ning täiustada. Kui ohver on keegi, keda tunnete, võtke temaga ühendust, et pakkuda talle tuge seoses tema läbielamistega.

Identiteedile suunatud rünnakud on solvavad ja rõhuvad, mistõttu TikTok ei tolereeri selliseid rünnakuid meie platvormil. Julgustame teid kasutama TikToki erinevaid turbetööriistu, et ennast kaitsta ja pahatahtlike kavatsustega inimestest eemale hoida.

Keegi ei vääri oma identiteedi tõttu ründamist. Kui leiate end taolisest olukorrast, võib olla kasulik võtta ühendust kellegagi, keda usaldate, et saaksite talle oma tunnetest rääkida ja tuge paluda.