Skip to main content
Teema

Kiusamise ennetamine

Mis on kiusamine?

Kiusamist saab määratleda mitmel moel, kuid tavaliselt hõlmab see sihipärast korduvat käitumist, mille eesmärgiks on füüsilise, sotsiaalse või psühholoogilise kahju tekitamine. Seda käitumist võidakse viljeleda nii veebis kui ka veebiväliselt ning kiusajaks võib olla nii üksikisik kui ka isikute grupp, kes kuritarvitab oma võimu või tajutavat võimupositsiooni teise isiku või grupi üle, kes ei suuda toimuvat takistada.

Teadvustame, et kiusamine võib põhjustada tõsist stressi ja me ei tolereeri seda oma platvormil. Tiktok on globaalne kommuun, mille aluseks on loovus ja eneseväljendus. On väga oluline, et kasutajad tunneksid, et neil on turvaline ennast väljendada, ilma et neid platvormi kaudu kiusama või ahistama hakataks.

Kiusava käitumise tuvastamine

Kiusamisviise, mida üksikisikud või rühmad teiste hirmutamiseks, alandamiseks või jõuetuks muutmiseks rakendavad, on mitmesuguseid. Allpool saate lugeda lisateavet levinud kiusamisvormide kohta.

Kas teadsite seda?

  • Kiusamine mõjutab kiusajaid, kiusatavaid ja isegi neid, kes kiusu pealt näevad.
  • Kiusamise tunnistajatel võib olla oluline roll kiusamiskäitumise peatamisel.
  • On üsna tavaline, et kiusajaks on mõni kiusatava tuttav, näiteks klassikaaslane, sõber või kolleeg.
  • Kiusamist võib esineda peaaegu igas sotsiaalses keskkonnas, sealhulgas koolides, internetis, mänguväljakul ja ka töökohal.
  • Kiusatavad võivad omakorda kedagi teist kiusata. Kiusajad alandavad sageli teisi selleks, et saada tagasi võimu- või kontrollitunne, mille nad mõnes teises eluvaldkonnas kaotanud on.

Kiusamise ennetamine

TikTok julgustab inimesi omavahel suhtlema erinevatel viisidel, näiteks kommentaaride, otsesõnumite, otsevestluse, dueti, montaaži ja ka muude võimaluste kaudu. Kõigil neil kanalitel on võrgukommuuni kaasahaaravaks muutmisel oma roll, kuid sarnaselt mistahes muu suhtlusviisiga esineb nendegi kasutamisel oht puutuda kokku ka inimestega, kelle eesmärgiks on teistele haiget teha. Tervitava ja toetava kommuuni edendamiseks on meil erinevad rakendusesätted, mis võimaldavad kasutajatel oma TikToki kogemust kontrolli all hoida. Need sätted võivad sõltuvalt teie piirkonnast ja rakenduse versioonist veidi erineda.

Privaatne konto

Vaikimisi on alla 16-aastaste kasutajate kontod seatud privaatseks. See tähendab, et saate jälgimistaotlusi kinnitada või tagasi lükata ning teie sisu näevad ainult need inimesed, kellel olete lubanud end jälgida. Üle 16-aastaste isikute kontod on algselt avalikud, mis tähendab, et kõik TikToki kasutajad saavad vaadata teie videoid ja postitada kommentaare või alustada duetti, suhtlemaks teie loodud ja jagatud sisuga. Seda saate lihtsasti muuta oma privaatsussätetes. Lisateave

Saate piirata seda, kes teile sõnumeid saab saata

Otsesõnumid (OS-id) võimaldavad kogukonnaliikmetel omavahel suhelda. Otsesõnumeid saab saata ja vastu võtta „kõigilt”, „sõpradelt” (sisuloojatelt, keda jälgite ja kes ka teid jälgivad) või „mitte kelleltki”. Otsesõnumeid tohivad saata ja vastu võtta ainult vähemalt 16-aastased registreeritud kasutajad ning see on üks funktsioonidest, mida vanem või eestkostja saab peregrupi aktiveerimisel vahetult kontrollida. Lisateave

Kes saavad teiega duette või montaaže luua

Kuigi duett võib olla lõbus viis oma loovuse avastamiseks, saate ise otsustada, kes võib teiega duetti pidada. Saate valida kõigi videote jaoks ühe sätte või teha otsuse iga video kohta eraldi. Kui olete alla 16-aastane, on aktiveeritud säte „Mitte keegi”. Ainult teie saate oma videotega duette või montaaže teha. Seda ei saa muuta. Kui olete 16- või 17-aastane, kuvatakse sätetes selle funktsiooni seadeks „Sõbrad”. Saate selle oma eelistuse põhjal muuta valikuks „Mitte keegi” või „Kõik”. Lisateave

Kes saavad teie videoid kommenteerida

Kui olete alla 16-aastane, on teil sätetes selle parameetri väärtuseks seatud „Sõbrad”. See tähendab, et teie videoid saavad kommenteerida ainult need, kes teid jälgivad ja keda te vastu jälgite. Kui soovite, et teised ei kommenteeriks teie videoid, saate selle väärtuseks määrata „Mitte keegi”. Kui olete 16 – või 17-aastane, kuvatakse sätetes selle funktsiooni väärtuseks „Kõik”. Saate seda muuta, kui eelistate piirata nende kasutajate ringi, kes teie videoid kommenteerida saavad. Samuti saate kustutada oma videotele postitatud sobimatuid kommentaare. Puudutage pikalt kommentaari ja seejärel valige „Kustuta”. Lisateave

Kommentaaride filtreerimine

Kui kommentaaride filtrid on sisse lülitatud, peidetakse solvavad kommentaarid automaatselt. Samuti saate luua kohandatud märksõnade loendi, et neid sõnu sisaldavad kommentaarid peidetaks automaatselt. Saate otsustada, kes tohivad teie videoid üldiselt kommenteerida, kohandades oma privaatsussätteid. Lisateave

Jälgija eemaldamine

Saate igal ajal jälgijaid kustutada või blokeerida konto, et selle omanik ei saaks teie sisu vaadata ega teile sõnumeid saata. Lisateave


Kiusamisega võitlemine

Kui tunnete, et keegi ahistab teid või käitub muul moel sobimatult, on abi olemas. Kui langete TikTokis kiusamise ohvriks, teatage sellest, et meie moderaatorid saaks juhtunut kontrollida ja TikToki kogukonna eeskirjade rikkumise korral asjakohaseid meetmeid rakendada.


Abimaterjalid

Kui asute USAs, võite kasulikku lisateavet leida järgmistest allikatest:

  • ConnectSafely: saate lisateavet ohutuse, privaatsuse ja turvalisuse tähtsuse kohta.
  • Cyberbullying Research Center: saate hankida lisateavet õpetajatele, nõustajatele, tervishoiutöötajatele, õiguskaitsetöötajatele, lapsevanematele ja lastele mõeldud identifitseerimis-, ennetus- ja reageerimisestrateegiate ning pakutavate lahenduste kohta.
  • StopBullying.gov: saate teada, kuidas tuvastada kiusamist ja sellele ohutult vastu seista.
  • WiredSafety: saate lisateavet uuenduslike ja tõhusate vahendite kohta, mis aitavad noortel meedia- ja tehnoloogiamaailmas tarku valikuid teha.