Skip to main content
Téma

Digitální pohoda

Záleží nám na duševní pohodě našich uživatelů a aktivně se ji snažíme budovat. Technologie se čím dál víc stávají součástí našeho každodenního života, a tak ti chceme pomoct se na internetu cítit dobře. Pro tvoji cestu k digitální pohodě jsme vytvořili několik nástrojů a zdrojů, které ti pomůžou najít správnou rovnováhu. Dole najdeš naše funkce a odborné zdroje pro uživatele, rodiče a pečovatele, které jsme zabudovali přímo do aplikace.

Digitální pohoda

Záleží nám na tvojí duševní pohodě. Na internetu i ve skutečném světě. Chceme, aby ses na TikToku cítil/a dobře a že máš všechno pod kontrolou. Pomůžeme ti najít ideální technologickou rovnováhu.

Funkce pro duševní pohodu

Naše nástroje pro duševní pohodu na digitálních technologiích ti pomůžou zjistit a určit si, kolik času trávíš na TikToku nebo omezit obsah, který není vhodný pro všechny. Některá nastavení se můžou lišit v různých zemích a verzích aplikace.

Denní čas strávený u obrazovky je funkce, pomocí které se můžeš rozhodnout, kolik času chceš denně strávit na TikToku. Víc informací

Panel stráveného času u obrazovky je snadno přístupná funkce, která ti ukáže, kdy a jak trávíš čas na TikToku. Můžeš si zapnout týdenní aktualizace času stráveného u obrazovky, které ti budou chodit přímo do zpráv. Díky tomu se můžeš rozhodnout, kdy a jak moc budeš na TikToku a víc se na něm pak soustředit. Víc informací

Pauza v čase u obrazovky je funkce, která ti připomene, že by sis po předem zvolené době strávené v kuse u obrazovky měl/a dát pauzu. Víc informací

Omezený režim ti skryje obsah, který není vhodný pro všechny diváky. Můžeš si ho kdykoli zapnout nebo vypnout v nastavení účtu. Omezený režim je navíc jedna z funkcí, kterou po zapnutí rodinného párování můžou přímo ovládat rodiče. Víc informací


Jak si určit čas strávený u obrazovky

Komunikace o duševní pohodě na internetu s kamarády a rodinou

Nástroje pro lepší duševní pohodu na internetu se hodí každému. Ať už jsi mladý člověk, co se snaží si nastavit limit času stráveného u obrazovky, nebo rodina, která chce sladit společně strávený čas na internetu.

Společně s odborníky z Internet Matters jsme pro tebe připravili sedm otázek, které ti pomůžou určit si zdravé a vyvážené digitální návyky.

  • Co chci tímto časem na internetu získat?
    Chceš se spojit s kamarády? Odpočinout si? Pobavit se? Když si předem uvědomíš, co od času u obrazovky očekáváš, pomůže ti to se zamyslet nad tím, co ovlivňuje tvoje chování a jestli se ti očekávání naplnilo.
  • Měl/a bych teď dělat něco jiného?
    Čemu bych měl/a dát prioritu? V jakém pořadí bych měl/a tyto věci dokončit? Všichni hledáme rovnováhu mezi tím, co chceme dělat a tím, co musíme dělat. Občas se poštěstí, a je to ta stejná věc. Tahle rychlá kontrola před začátkem činnosti ti může pomoct se ujistit, jestli ti nerozhodí zbytek dne.
  • Zlepší mi tahle činnost zbytek dne?
    Využiješ ten recept, co jsi viděl/a na internetu, až se dnes staví kamarádi na večeři? Mohl/a bys tvořit obsah na základě svých dovedností, zkušeností a zájmů? Bavila by tahle činnost někoho z tvých kamarádů nebo z rodiny? Když se zamyslíš, jak do sebe všechno v tvém životě může zapadnout, budeš efektivnější.
  • Jak se cítím – na začátku, v průběhu a na konci?
    Cítím se teď jinak? Cítím se lépe nebo hůř? Cítím se, jak jsem předpokládal/a? Co ovlivnilo, jak se teď cítím? Zamyslet se nad tím, jak se cítíš před nějakou činností, během ní a po ní, je skvělý návyk, který ti pomůže si víc všímat, jak tahle činnost, ať už pozitivně, nebo negativně, ovlivňuje tvoji duševní pohodu.
  • Jak jsem strávil/a čas?
    Dozvěděl/a ses něco nového? Díval/a ses na něčí video? Natočil/a jsi nějaké video? Zamyslet se nad tím, co jsme dělali, a ne jen nad tím, jak dlouho jsme to dělali, nám může pomoct pochopit, proč to děláme. A to nám může v budoucnu pomoct si to zvědomit.
  • Dělal/a jsem, co jsem chtěl/a dělat?
    Měl/a jsi plán a dodržel/a jsi ho? Nebo jsi žádný neměl/a? Kam tě to dovedlo? Překvapilo tě, co jsi dělal/a? Co tvoji činnost řídilo? Zamyslet se nad těmito věcmi nám může pomoct pochopit vlastní chování a co nás ovlivňuje.
  • Mohlo to být lepší?
    Co se povedlo? Co se nepovedlo? Proč? Zamyslet se nad tím, co příště můžeme udělat jinak nebo co jsme si na činnosti nejvíc užili nám může pomoct si lépe nastavit budoucí činnosti.

Kde najdu další rady?

Určování si digitálních návyků je občas náročné. Obzvlášť pro rodiče a pečovatele, kteří si třeba sami prochází cestou za digitální duševní pohodou. Podívej se na zdroje od Internet Matters, které by ti mohly pomoct vyladit duševní pohodu na internetu:


Mediální gramotnost

Na TikToku se lidi učí nové věci o okolním světě. Chceme ale, aby na TikToku byli v bezpečí. Navázali jsme spolupráci s Národní asociací pro učení mediální gramotnosti (NAMLE) a natočili spolu bezpečnostní videa pro kampaň „Zůstaň v obraze“. Ukazujeme v nich, jak se na TikToku můžou cítit v bezpečí a jak se na něm může dařit autentickému obsahu. Navíc se dozví, jak obsah na internetu posuzovat a jak se pomocí funkcí v aplikaci bránit nechtěnému šíření zavádějících informací.

Mediální gramotnost je důležitá pro informované používání internetu. Mediálně gramotný člověk dokáže používat, analyzovat, vyhodnocovat a tvořit všechny způsoby komunikace. Více informací

Zkontroluj zdroj“ říká lidem, ať zjistí, kdo stojí za obsahem, který vidí.

Zkontroluj grafiku“ říká uživatelům TikToku, ať důkladně rozebírají obrázky, na které narazí.

Uvědom si vlastní zaujatost“ lidem připomíná, ať si uvědomí, jak jejich zkušenosti ovlivňují jejich názory.

Kdy sdílet a kdy nahlásit“ nabádá uživatele TikToku, ať se zamyslí, jestli opravdu chtějí daný obsah sdílet.

Fakta nebo názor“ pomáhá lidem určit rozdíl mezi fakty a názory ostatních.

Nemám zájem“ ukazuje lidem, jak si můžou sami určit, co uvidí.