Skip to main content
Téma

Podpora v otázkách užívání návykových látek

Podporujeme naši komunitu

Ve společnosti TikTok se snažíme vytvářet podpůrné prostředí, ve kterém se členové naší komunity při projevování svého já cítí bezpečně. To zahrnuje i rostoucí komunity lidí využívajících příležitost, kterou TikTok představuje, aby se spojili, navzájem podporovali a učili se od specializovaných organizací a vrstevníků, kteří jsou též ovlivněni užíváním návykových látek (zejména drog, alkoholu a tabáku).

Uvědomujeme si, že každý má na užívání návykových látek svůj názor a má různé zkušenosti. Ať už jsou tvé zkušenosti jakékoliv, chceme nabídnout informace, které našim uživatelům mohou pomoci zůstat v bezpečí, a podpořit je v bezpečnější volbě. Proto jsme na vytvoření tohoto materiálu spolupracovali s lidmi, kteří jsou odborníky na tuto problematiku.

Tyto informace jsou určeny pro každého, kdo:

  • se chce dozvědět více o tom, jak může užívání návykových látek ovlivnit lidskou mysl, tělo a chování;
  • zvažuje užívání návykových látek nebo je v současné době užívá;
  • hledá zdroje informací o tom, jak změnit svůj vztah k užívání návykových látek;
  • se stará o někoho, kdo je ovlivněn užíváním návykových látek;
  • hledá podporu lidí, se kterými by se mohl podělit o své zkušenosti, nebo
  • kdo chce předat užitečné informace o škodlivosti návykových látek a nebezpečích s nimi spojenými.

O užívání návykových látek může být těžké hovořit. Doufáme, že informace na této stránce pomohou podpořit tebe i tvé blízké.

Otázky, které si možná kladeš

Užívání návykových látek označuje užívání různých typů látek, jako jsou drogy, alkohol nebo tabák. Existuje mnoho způsobů, jak lidé tyto látky užívají, od vyzkoušení pro zábavu, přes pravidelnější užívání až po rozvoj závislosti na návykové látce (známé také jako porucha způsobená užíváním návykových látek). Níže najdeš více informací o různých typech užívání návykových látek.

Experimentování

Lidé někdy experimentují s návykovými látkami, když se ocitnou ve specifické situaci, například na večírku. Obvykle na látku nemají vyloženě chuť a ani o ní nepřemýšlejí, dokud se ji nechystají užít. Většinou ji užijí ze zvědavosti nebo proto, aby se pobavili. Jejich život se netočí kolem užívání této návykové látky – užijí ji, když se naskytne příležitost.

Rekreační užívání

K tomu může dojít, když lidé užívají návykové látky pravidelně, a to bez jakéhokoliv zdravotního důvodu. Užívání návykových látek může být součástí jejich rutiny – například pití alkoholu každý víkend před odchodem do společnosti.

Zneužívání

O zneužívání začínáme hovořit, když se užívání návykových látek stane pro někoho rizikovějším a častějším a člověk začne vnímat jeho negativní dopady na svůj život. Lidé, kteří návykové látky zneužívají, v jejich užívání pokračují, i když jim to v životě způsobuje určité problémy. V této době si problému mohou začít všímat přátelé nebo rodina.

Závislost

K závislosti na návykové látce dochází, když se lidské tělo látce přizpůsobí. To znamená, že tělo látku potřebuje, aby se cítilo „normálně“. Přerušení užívání látky může způsobit abstinenční příznaky, jako je únava, úzkost/deprese, pocení, zvracení, záchvaty nebo halucinace. K závislosti může u některých látek dojít i v případě, že je užíváte podle lékařského předpisu.

Těžká závislost

Když se člověk dostane do fáze těžké závislosti, pokračuje v užívání látky navzdory škodám, které způsobuje sobě i ostatním. Třeba se snaží i přestat, ale jeho nezvladatelná potřeba a abstinenční příznaky jsou příliš silné na to, aby je překonal. Závislost může potkat každého. Není to volba – je to léčitelný stav a existuje mnoho různých možností léčby, které se v případě každého jedince liší. Závislost neznamená, že někomu chybí disciplína – závislost je získaný patologický stav.

Nikdo si nemůže být jistý, jak na něj drogy budou působit. V poslední době však může být dokonce těžké zjistit, zda je droga skutečně takovou látkou, za jakou ji člověk považuje. Důvodem jsou zejména fentanyl a padělky.

  • Fentanyl je silný typ syntetické opioidní drogy. Existují 2 formy fentanylu: 1) farmaceutická kvalita (vyráběná farmaceutickými společnostmi za účelem kontroly dávek) a 2) ilegální fentanyl, který vyrábějí lidé prodávající nebo obchodující s drogami mimo jakékoli regulované farmaceutické použití. Ilegální fentanyl se někdy tajně přidává do jiných drog, protože jeho výroba je levnější a je silnější než mnoho jiných drog. Fentanyl se přidává do padělaných pilulek (které vypadají jako opioidní léky proti bolesti na předpis, ale vyrábějí je lidé prodávající ilegální drogy) nebo se mísí s drogami, jako je heroin, kokain a metamfetamin. Již 2 miligramy fentanylu, což je množství, které představuje pár zrnek soli, mohou člověka zabít. Proto je fentanyl hlavní příčinou úmrtí na předávkování drogami. I když si někdo myslí, že ví, co užívá, i jednorázová dávka může být smrtelná.
  • Bylo zjištěno, že padělané nebo falešné pilulky na předpis, jako jsou benzodiazepiny (často nazývané „pouliční benzo“), jsou nebezpečně silné a/nebo obsahují další velmi škodlivé a nebezpečné látky, které nejsou určeny k lékařskému použití, což vede k hospitalizacím a úmrtím.

Možná už jsi slyšel/a termín „harm reduction“. Toto slovní spojení označuje přístupy, které snižují rizika spojená s užíváním drog. „Harm reduction“ neznamená, že je v pořádku užívat drogy nebo že je to bezpečné. Je to způsob, jak chránit a podporovat lidi, kteří užívají drogy, a motivovat je k pozitivním změnám bez jakéhokoli odsuzování.

Několik příkladů eliminace rizika:

  • Léky, jako je naloxon, který rychle zvrátí předávkování opioidy, a další léky, které mohou léčit závislost na opioidech;
  • Přístup k bezpečnějším vzorkům i bezpečným způsobům jejich použití, a testování na nemoci, které se mohou šířit užíváním určitých typů drog.

Zotavení je proces, díky němuž lidé po zkušenostech s problémy s užíváním návykových látek zlepšují svůj životní styl. Existuje mnoho cest k zotavení a je to proces, který je pro každého člověka jedinečný. Zotavení také může pro různé lidi znamenat různé věci. Pro některé je klíčová abstinence od všech návykových látek. Pro jiné je důležitější součástí zotavení zvládání negativních pocitů bez užívání látek.

Je důležité vědět, že zotavení není přímočarý proces. Návrat k užívání návykových látek během cesty k zotavení je běžnou praxí. To neznamená, že někdo selhal nebo že nikdy nemůže zotavení dosáhnout. Lidé jsou schopni se zotavit a mnohé případy to potvrzují.

Stigma je soubor negativních postojů, obav, mylných představ a stereotypů o lidech, kteří užívají drogy nebo žijí se závislostí. Stigma je jedním z nejčastějších důvodů, proč se lidé nezapojují do léčby závislosti na užívání návykových látek. Na eliminaci stigmatu spojeného s užíváním návykových látek se může podílet každý. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je změnit způsob, jakým o užívání návykových látek mluvíme.

Ve společnosti TikTok používáme v souvislosti s užíváním návykových látek takzvaný „jazyk zaměřený na člověka“. To znamená, že nedefinujeme osobu na základě chování nebo diagnózy. Například místo toho, abychom někoho nazvali „feťák“, řekneme „člověk, který užívá drogy“. Jazyk zaměřený na člověka je neodsuzující a k lidem, kteří zažívají závislost, přistupuje s respektem a empatií. Používání jazyka zaměřeného na člověka je důležitým krokem ke snížení stigmatizace užívání návykových látek.

Zde je několik příkladů, jak mohou naše dobře zvolená slova přispět ke snížení stigmatizace užívání návykových látek.

NamístoPoužijte
Drogová závislostPorucha způsobená užíváním návykových látek
FeťákČlověk, který užívá drogy
Narkoman, smažka, závislákOsoba prožívající závislost; osoba s poruchou užívání návykových látek
Bývalý narkomanZotavující se osoba
AlkoholikOsoba s poruchou užívání alkoholu; osoba užívající alkohol nebezpečným způsobem
Střízlivý / čistýOsoba bez potřeby užívat návykové látky; osoba ve fázi zotavení/abstinence
Zůstal/a čistý/áUdržuje si fázi zotavení

K předávkování dochází, když někdo užije příliš velké množství návykové látky. Předávkování může být i smrtelné. Pokud máš podezření, že se někdo předávkoval, okamžitě volej záchrannou službu. V mnoha zemích a státech platí „zákony dobrého samaritána“, které poskytují ochranu před zatčením, obviněním nebo stíháním za držení drog nebo příslušných pomůcek, pokud osoby, které prožívají předávkování nebo jsou jeho svědky, zavolají záchrannou službu.

Příznaky předávkování se liší v závislosti na látce, ale mohou zahrnovat:

  • Extrémně bledý a/nebo chladný obličej
  • Ochablé tělo nebo extrémní slabost
  • Fialové/modré nehty nebo rty
  • Nadměrné zvracení
  • Osoba je v bezvědomí nebo není schopna se probudit či mluvit
  • Velmi pomalé nebo žádné dýchání
    • Zrychlené dýchání (u stimulantů jako kokain a pervitin)
  • Nízká srdeční frekvence nebo nenahmatatelný puls
    • Rychlý nebo nepravidelný tep (u stimulantů jako kokain a pervitin)
  • Dusivé nebo dávivé zvuky
  • Nízká tělesná teplota
    • Horečka (u stimulantů jako kokain a pervitin)
  • Intenzivní bolesti žaludku
  • Záchvaty
  • Zúžené zorničky

Předávkování opioidy lze při včasném zachycení zvrátit pomocí léku zvaného naloxon (prodávaného pod obchodními názvy Narcan, Evzio nebo Kloxxado), což je život zachraňující lék, který v případě předávkování působí proti účinkům opioidů v těle. V mnoha zemích je naloxon volně prodejný v lékárnách bez lékařského předpisu nebo jej lze získat zdarma od organizací ochrany veřejného zdraví.

Další informace o tom, co dělat, pokud si myslíš, že se někdo předávkoval, najdeš na stránce Talk toFrank.

Vždy si dávej pozor na informace o užívání návykových látek, které najdeš na internetu, a to i na TikToku. Lidé sdílejí spoustu názorů na užívání návykových látek, ale ne všechny se zakládají na faktech. Vždy si ověř fakta, se kterými se na internetu setkáš. Na této stránce najdeš informace o běžných typech návykových látek a odkazy na zdroje, kde se můžeš dočíst více.

Nabízíme fakta, díky nimž budeš vybaven/a spolehlivými informacemi o různých typech návykových látek, včetně drog a alkoholu. Podělíme se o některá fakta o běžných návykových látkách, o kterých jsi už možná slyšel/a, včetně toho, co jsou zač, jaký je jejich účinek a jaká rizika jsou s nimi spojená.Na této stránce budeme pro označení jednotlivých látek používat formální názvy, ale často se používají i různé slangové výrazy.

Co jsou opioidy? Opioidy jsou léky, které díky svému silnému účinku mohou přinášet úlevu od bolesti na těle i na mysli. Existují různé typy opioidů, například:

  • Opioidní léky proti bolesti na předpis: jsou ve formě pilulek nebo tablet, například oxykodon a hydrokodon.
  • Heroin: nelegální opioidní droga odvozená od morfinu, kterou lze kouřit, aplikovat injekčně nebo šňupat. Opioidy na předpis a heroin jsou si strukturně podobné. Díky vazbě na receptory v mozku, které tlumí bolest, poskytují opioidy na předpis i heroin stejný pocit euforie.
  • Fentanyl: fentanyl může být předepsán pacientům se silnou bolestí nebo lidem s chronickou bolestí, kteří mají toleranci na jiné opioidy. Existují 2 typy fentanylu:
    • 1) farmaceutický (vyráběný farmaceutickými společnostmi za účelem kontroly dávek)
    • 2) ilegální fentanyl, který vyrábějí lidé prodávající nebo obchodující s drogami mimo jakékoli regulované farmaceutické použití.
    • Nelegální fentanyl se někdy tajně přidává do padělaných tablet (které vypadají jako opioidní léky proti bolesti na předpis, ale jsou vyrobeny lidmi prodávajícími nelegální drogy) nebo se mísí s drogami, jako je heroin, kokain a metamfetamin.
    • Již 2 miligramy fentanylu, což je množství, které představuje pár zrnek soli, mohou člověka zabít. Proto je fentanyl hlavní příčinou úmrtí na předávkování drogami.
  • Kodein: běžně se předepisuje jako sirup proti kašli, ale může být také ve formě tablet. Je slabší než ostatní opioidy, ale na mozek působí stejně.
  • Morfin: běžně se podává v nemocnicích nitrožilně. Může být podáván i jako tablety, náplasti nebo čípky, pokud je pacientovi předepsán k domácímu použití.

Jaká jsou rizika? Předávkování opioidy se může stát každému – i když je člověk užívá poprvé nebo nehledě na to, zda byly předepsány lékařem či získány nelegálně. U látek zakoupených nelegálně existuje riziko, že v nich je obsažen nelegální fentanyl, který je hlavní příčinou úmrtí na předávkování v USA. Riziko předávkování se zvyšuje, pokud jsou opioidy užívány spolu s jinými léky, které zpomalují puls a dýchání člověka, jako je alkohol, antidepresiva nebo jiné opioidy. U osoby, u které došlo k předávkování opioidy, se mohou projevit následující příznaky:

  • Extrémně bledý a/nebo chladný obličej
  • Ochablé tělo
  • Fialové/modré nehty nebo rty
  • Zvracení
  • Osoba je v bezvědomí nebo není schopna se probudit či mluvit
  • Velmi pomalé nebo žádné dýchání
  • Nízká srdeční frekvence nebo nenahmatatelný puls
  • Zúžené zorničky

Proti účinkům opioidů v případě předávkování působí život zachraňující lék naloxon. V mnoha zemích je naloxon volně prodejný v lékárnách bez lékařského předpisu. Naloxon je k dispozici ve formě nosního spreje nebo injekce. Po podání naloxonu je potřeba okamžitě zavolat záchrannou službu, protože účinkuje pouze 30–90 minut. Pokud postižený člověk do 3 minut po podání naloxonu nereaguje (například pokud se neprobudí) je potřeba mu dát druhou dávku. Zůstaň s ním, dokud nepřijede pomoc.

Jaké jsou krátkodobé a dlouhodobé účinky? Mezi krátkodobé účinky užití opioidů patří úleva od bolesti, ospalost, nevolnost, zácpa, euforie, zpomalené dýchání a smrt v důsledku předávkování. U některých lidí může pravidelné užívání opioidů vést k závislosti. Dlouhodobé účinky mohou zahrnovat rozvoj závislosti, žaludeční křeče, onemocnění jater nebo ledvin a infekce nebo zranění související s použitím jehel.

Co je to alkohol? Alkohol vzniká kvašením kvasinek, cukrů a škrobů. Alkohol je nejčastěji užívanou drogou na světě. Existuje mnoho druhů alkoholu, včetně piva, vína nebo tzv. tvrdého alkoholu (mimo jiné vodka, tequila, rum, gin a whisky). Alkohol se nachází také v jiných typech nápojů, jako jsou alkoholické limonády, čaje nebo kombucha s vysokým obsahem alkoholu.

Jaká jsou rizika? Alkoholem je možné se předávkovat (tzv. otrava alkoholem). U osoby, která je v bezvědomí nebo se nemůže probudit, může jít o otravu alkoholem a hrozí jí smrt. Pokud máš podezření, že se někdo otrávil alkoholem, okamžitě zavolej záchrannou službu. Mezi příznaky otravy alkoholem patří například:

  • Zmatenost
  • Nadměrné zvracení
  • Záchvaty
  • Pomalé nebo nepravidelné dýchání
  • Modře zbarvená nebo bledá kůže
  • Nízká tělesná teplota
  • Potíže s udržením vědomí
  • Omdlévání/bezvědomí a nemožnost probuzení

Jaké jsou krátkodobé a dlouhodobé účinky? Krátkodobé účinky alkoholu mohou zahrnovat hovornost, uvolněnost nebo společenskost, ale alkohol může také vyvolat pocit úzkosti nebo agresivity. Pokud někdo vypije příliš mnoho alkoholu, může mluvit nesrozumitelně, má problémy s koordinací pohybů nebo výpadky paměti a druhý den může mít kocovinu, zpožděné reakce, mít potíže s chůzí nebo nedostatek motorických schopností, zkreslené vnímání, snížené zábrany, zkreslený úsudek, zvrací, upadá do kómatu, má výpadky paměti a celkově je utlumený. Mezi dlouhodobé účinky užívání alkoholu patří snížení hladiny testosteronu/impotence, onemocnění jater, rakovina nebo vředy. Alkohol může také způsobit vrásky, suchou pokožku a trvalé zarudnutí obličeje.

Co je ještě dobré vědět? Míchání alkoholu a jiných drog (například opioidů, léků proti depresi, kokainu, pervitinu a ketaminu) může být opravdu nebezpečné. Může to zpomalit rychlost dýchání, což sníží průtok kyslíku a mozek může začít vypínat některé orgány. Alkohol také souvisí se zraněními a nehodami, zejména při řízení po požití alkoholu. Řízení je nebezpečné i po požití několika málo sklenek. Řízení pod vlivem drog může být stejně nebezpečné jako řízení v opilosti. Řízení pod vlivem alkoholu má každoročně na svědomí statisíce úmrtí.

Co je to tabák? Tabák je rostlina, jejíž listy se suší a používají k výrobě výrobků, jako jsou cigarety. Chemická látka v tabáku, která dokáže vyvolat pocit potěšení nebo energie, se nazývá nikotin a je také návyková. Existují různé druhy tabáku:

  • Cigarety jsou sušené tabákové listy srolované do tenkého papíru a jsou nejčastěji používanou formou tabáku.
  • Doutníky, malé doutníky a cigarillos jsou vyrobeny ze sušeného tabáku a jsou zabaleny do hnědého papíru nebo celých tabákových listů. Malé doutníky a cigarillos se často vyrábějí s příchutí.
  • Tabák do vodní dýmky (také známé jako shisha) je ochucený tabák, který se kouří pomocí vodní dýmky.
  • Bezdýmný tabák je druh tabáku, který se nekouří ani nepálí. Existují různé druhy bezdýmného tabáku, včetně sypaného žvýkacího tabáku, šňupacího tabáku, snusu a rozpustného tabáku.

Jaké jsou krátkodobé a dlouhodobé účinky? Mezi krátkodobé účinky patří aktivace oblastí mozku, které se podílejí na vyvolávání pocitů potěšení. Nikotin může také u lidí vyvolat pocit nabití energií, závratě, nevolnosti, povzbuzení nebo uvolnění. Může způsobit zvýšení krevního tlaku, zrychlení dechu a srdeční frekvence, které dodávají pocit energie. Tabák může také způsobovat žluté zuby a nehty a je po něm cítit dech, vlasy a oblečení. Nikotin je návyková chemická látka, takže užívání tabáku může u některých lidí vést k závislosti. Dlouhodobé účinky zahrnují onemocnění plic, několik typů rakoviny, srdeční onemocnění, mrtvici a zvýšené riziko cukrovky. Zvyšuje se také riziko chronické bronchitidy, šedého zákalu a zápalu plic.

Při kouření cigaret dochází také k pasivnímu kouření, což je vdechování kouře lidmi, kteří se nachází v blízkosti někoho, kdo kouří. Vystavení pasivnímu kouření může být škodlivé pro zdraví nekuřáků i pro naše domácí mazlíčky.

Co jsou vapy/elektronické cigarety? Vapy a e-cigarety mají mnoho názvů, mimo jiné vaporizéry nebo elektronické systémy dodávání nikotinu (ENDS). Uživatelé e-cigaret vdechují aerosol, který vzniká zahříváním tekutiny (tzv. „e-juice“). Existují stovky značek e-cigaret a tisíce různých e-juiců. E-juice v e-cigaretách může být složen z různých chemických látek, včetně návykové chemické látky nikotin, která pochází z tabákových rostlin. „Beztabákový nikotin“ se vyrábí synteticky a je stejně návykový jako nikotin z tabáku.

Jaké jsou krátkodobé a dlouhodobé účinky? Mezi krátkodobé dopady užívání e-cigaret patří aktivace oblastí mozku, které se podílejí na vyvolávání pocitů potěšení, a mohou také vyvolat pocit přílivu energie, závratě, nevolnosti, povzbuzení nebo uvolnění. Může způsobit zvýšení krevního tlaku, dechu a srdeční frekvence a vystavení chemickým látkám, které vznikají zahříváním cívek v zařízení. Nikotin je návyková chemická látka, takže používání e-cigaret, které obsahují nikotin, může u některých lidí vést k závislosti. Dlouhodobé účinky používání e-cigaret nebo vystavení se jejich působení nejsou dosud známy. Nikotin však má negativní dopady na vyvíjející se mozek. Objevující se údaje také naznačují souvislost s chronickými plicními onemocněními a astmatem.

Co je to marihuana? Marihuana pochází ze sušených částí rostliny Cannabis. Marihuana má mnoho různých lidových názvů. Marihuana se obvykle kouří ve formě jointu nebo bluntu, v misce nebo bongu nebo se konzumuje ve formě potravin nebo nápojů. Marihuana je v některých zemích (a v mnoha státech USA) po celém světě legální, a to buď pro rekreační účely (což znamená, že si ji může pořídit každý, kdo dosáhl zákonem stanoveného věku), nebo pro lékařské účely (což znamená, že ji může získat každý, kdo dosáhl zákonem stanoveného věku, a to na lékařský předpis). V některých zemích mohou být léky obsahující kanabinoidy (látky obsažené v rostlině konopí) předepisovány lidem se vzácnými formami epilepsie, lidem podstupujícím chemoterapii proti rakovině, lidem ztrácejícím chuť k jídlu v souvislosti s HIV/AIDS a lidem trpícím chronickými bolestmi.

Jaké jsou krátkodobé a dlouhodobé účinky? Mezi krátkodobé účinky užívání marihuany mohou patřit změna smyslového vnímání, uvolnění, ospalost, změny nálad, úleva od bolesti, zvýšená chuť k jídlu a potíže s přemýšlením nebo řešením problémů. Dlouhodobé účinky užívání marihuany nejsou dosud známy a jsou předmětem zkoumání.

Co jsou syntetické kanabinoidy? Syntetické kanabinoidy jsou chemické látky vyrobené člověkem, které mají působit jako THC, což je hlavní psychoaktivní složka marihuany. Syntetické kanabinoidy se také nazývají syntetická marihuana. Syntetické kanabinoidy jsou sušený materiál, který vypadá jako potpourri a kouří se nebo se jí.

Jaká jsou rizika? Na rozdíl od marihuany je možné se syntetickými kanabinoidy předávkovat. Syntetické kanabinoidy se někdy tajně mísí s jinými drogami, což zvyšuje riziko předávkování.

Jaké jsou krátkodobé a dlouhodobé účinky? Mezi krátkodobé účinky syntetických kanabinoidů může patřit pocit uvolnění, zapomnětlivost, únava nebo hlad. Lidé také mohou mít halucinace, paranoiu, panické útoky, rychlý srdeční tep, zvracení, podráždění, zmatení, úzkost a zvýšený krevní tlak. Dlouhodobé fyzické účinky syntetických kanabinoidů na zdraví nejsou známy.

Co jsou antidepresiva na předpis? Antidepresiva na předpis jsou pilulky, které zpomalují mozkovou činnost a způsobují ospalost. Antidepresiva na předpis se také nazývají benzo, benzodiazepiny, sedativa nebo trankvilizéry. Lidé většinou užívají antidepresiva na předpis, aby si pomohli při úzkosti nebo problémech se spánkem.

Jaké jsou při jejich užívání pocity? Lidé užívající antidepresiva na předpis se mohou cítit ospalí, uvolnění, klidní, nekoordinovaní, zmatení nebo dezorientovaní. Příznaky po vysazení mohou zahrnovat neklid, úzkost, nespavost, hyperaktivní reflexy, třes, zvýšenou srdeční frekvenci a krevní tlak, halucinace, chutě a dokonce i záchvaty.

Jaká jsou rizika? Antidepresivy se lze předávkovat. Riziko předávkování se zvyšuje, pokud jsou antidepresiva na předpis užívána v kombinaci s opioidy nebo alkoholem, protože opioidy, alkohol a antidepresiva zpomalují dýchání. K léčbě předávkování antidepresivy na předpis lze použít lék zvaný Flumazenil. K tomuto léku mají přístup pouze záchranné služby a pohotovosti.

Jaké jsou krátkodobé a dlouhodobé účinky? Krátkodobé účinky antidepresiv mohou zahrnovat nesrozumitelnou řeč, špatnou koncentraci, sucho v ústech, zpomalené dýchání a problémy s pamětí. Dlouhodobé účinky užívání antidepresiv na předpis nejsou známy.

Co je to kokain? Kokain je droga vyráběná zpracováním listů rostliny koka, která pochází z Jižní Ameriky. Kokain se dodává ve formě bílého prášku nebo krystalků, které se šňupou, kouří nebo aplikují injekčně. Kokain a crack jsou chemicky téměř identické. Hlavní rozdíl je ve způsobu konzumace drogy: práškový kokain se šňupe, vstřikuje injekcí nebo polyká, zatímco crack se kouří.

Jaká jsou rizika? Kokainem je možné se předávkovat. Riziko předávkování se zvyšuje, pokud je kokain smíchán s jinými drogami nebo alkoholem. Kokain se také někdy tajně ředí nebo mísí s jinými drogami, což zvyšuje riziko předávkování.

Jaké jsou krátkodobé a dlouhodobé účinky? Mezi krátkodobé účinky užívání kokainu může patřit pocit bdělosti, úzkosti, vzrušení, štěstí, paniky, paranoie a neklidu, vyšší tělesná teplota a vyšší tepová frekvence. U lidí užívajících kokain se může projevit také násilné nebo nevypočitatelné chování, psychóza, infarkty, mrtvice, záchvaty nebo kóma. Dlouhodobé účinky užívání kokainu mohou zahrnovat změny v mozku, ztrátu čichu, infekce, úbytek tělesné váhy, poškození srdce a plic.

Co je metamfetamin? Metamfetamin (pervitin) je druh stimulantu, který se dodává ve formě bílého prášku nebo tablet, zatímco „krystalický pervitin“ vypadá jako krystalky skla nebo lesklé kamínky.

Jaká jsou rizika? Metamfetaminem je možné se předávkovat. V posledních letech předávkování pervitinem přibývá. Riziko předávkování se zvyšuje, pokud je pervitin smíchán s jinými drogami nebo alkoholem. Metamfetamin se někdy tajně ředí nebo mísí s jinými drogami, což zvyšuje riziko předávkování.

Jaké jsou krátkodobé a dlouhodobé účinky? Krátkodobé účinky pervitinu mohou zahrnovat bdělost, nesoustředěnost, vzrušení, neschopnost usnout, sníženou chuť k jídlu, zvýšenou srdeční frekvenci, zvýšený krevní tlak, závratě a nevolnost. U některých lidí může pervitin vést k závislosti, zejména pokud je užíván injekčně nebo inhalován. Dlouhodobé účinky pervitinu mohou zahrnovat násilné chování, úzkost, bludy, halucinace, nespavost, extrémní úbytek hmotnosti, vážné problémy se zuby, zmatenost a intenzivní svědění.

Co jsou stimulanty na předpis? Stimulanty na předpis jsou léky používané k léčbě poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), narkolepsie (náhlého a nekontrolovatelného usínání) a astmatu.

Jaká jsou rizika? Stimulanty je možné se předávkovat. Rizika se zvyšují, pokud jsou užívány spolu s alkoholem.

Jaké jsou krátkodobé a dlouhodobé účinky? Krátkodobé účinky stimulantů na předpis mohou zahrnovat vyšší krevní tlak a srdeční frekvenci, zúžení cév, zvýšení hladiny cukru v krvi a otevření dýchacích cest (což pomáhá lidem s astma). Mohou u lidí vyvolat pocit bdělosti, vzrušení, ostražitosti, přílivů energie, neklidu nebo agresivity. Ve vysokých dávkách mohou stimulanty vést k nebezpečně vysoké tělesné teplotě a nepravidelnému srdečnímu tepu, srdečním záchvatům a křečím. Dlouhodobé účinky zahrnují paranoiu, psychózu, agresivitu a srdeční problémy.

Co je MDMA? MDMA se také nazývá molly nebo extáze. Dodává se ve formě prášku nebo tablet, které lze vyrobit v různých tvarech a barvách.

Jaká jsou rizika? Na předávkování čistou MDMA se umírá jen zřídka. Riziko předávkování se však zvyšuje, když se MDMA míchá s jinými drogami.

Jaké jsou krátkodobé a dlouhodobé účinky? Mezi krátkodobé účinky MDMA mohou patřit snížené zábrany, zesílené smyslové vnímání, zvýšená srdeční frekvence a krevní tlak, nevolnost, omdlévání, pocení nebo zimnice a prudké zvýšení tělesné teploty. Dlouhodobé účinky nejsou známy, ale mohou ovlivnit učení a paměť.

Co jsou psychedelika? Psychedelika se často nazývají halucinogeny. Existuje mnoho druhů psychedelik. Patří mezi ně uměle vyrobené drogy, jako je LSD a PCP, psilocybin, který se nachází v některých druzích hub, nebo DMT (neboli ayahuasca) a peyotl (neboli meskalin), které se nacházejí v některých rostlinách nebo se vyrábějí v laboratoři. V některých částech světa se psychedelika používají jako součást terapie, nejčastěji při psychických stavech, jako je posttraumatická stresová porucha. V některých domorodých a indiánských kulturách po celém světě se psychedelika jako ayahuasca a meskalin používají jako součást náboženských rituálů.

Jaká jsou rizika? Je nepravděpodobné, že by se někdo předávkoval čistými psychedeliky, ale riziko předávkování se zvyšuje, když se mísí s jinými drogami.

Jaké jsou krátkodobé a dlouhodobé účinky? Krátkodobé účinky mohou zahrnovat emoční výkyvy, nezvyklé pocity nebo představy, a mohou vyvolat pocity euforie, přílivu energie nebo úzkosti, způsobit narušení schopnosti člověka logicky myslet, komunikovat s ostatními nebo rozpoznávat realitu, zvýšení krevního tlaku a srdečního tepu, závratě a ztrátu chuti k jídlu. Dlouhodobé účinky psychedelik jsou vzácné, ale mohou zahrnovat paranoiu, změny nálad nebo děsivé vizuální halucinace.

Co je ketamin? Ketamin je lidmi vyráběná droga, kterou používají lékaři a veterináři jako anestetikum nebo proti bolesti.

Jaká jsou rizika? Při použití ketaminu je možné předávkování. Riziko předávkování se zvyšuje, pokud je užíván s jinými léky nebo alkoholem.

Jaké jsou krátkodobé a dlouhodobé účinky? Krátkodobé účinky ketaminu mohou zahrnovat problémy s pozorností, učením a pamětí, mohou způsobit, že se člověk cítí šťastný, odtažitý, úzkostný nebo zmatený, mohou způsobit halucinace, útlum nebo ztráty vědomí / nereagování, zmatenost, vyšší krevní tlak a nebezpečně zpomalené dýchání. Dlouhodobé účinky ketaminu mohou zahrnovat deprese, problémy s pamětí, vředy, bolesti žaludku nebo močového měchýře a problémy s ledvinami.

Co jsou to inhalanty? Inhalanty jsou typy látek, které lidé užívají vdechováním nebo šlukováním. Mezi inhalanty patří výrobky jako barvy ve spreji, fixy, lepidla a čistidla. Dalším typem inhalantů je oxid dusný (známý také jako dusík, whippets, whip-its). U mnoha inhalantů opojné účinky po několika minutách odezní.

Jaká jsou rizika? Inhalanty je možné se předávkovat. Vzhledem k tomu, že inhalanty mohou obsahovat velmi koncentrované chemické látky, je možné zemřít při jediném užití inhalantu, což se nazývá „syndrom náhlé smrti čichačů“.

Jaké jsou krátkodobé a dlouhodobé účinky? Krátkodobé účinky inhalantů mohou zahrnovat zmatenost, nevolnost a závratě, nesrozumitelnou řeč, euforii, pocit opilosti, štěstí, nedostatek koordinace, ospalost, závratě, halucinace nebo bludy, bolesti hlavy, srdeční selhání, záchvaty, kóma nebo smrt udušením. Dlouhodobé účinky inhalantů mohou zahrnovat poškození jater, ledvin a kostní dřeně, poškození nervů a mozku, které může způsobit problémy s myšlením, pohybem, viděním a sluchem.

Co jsou volně prodejné léky? Volně prodejné léky mohou být užitečné při snižování horečky, bolesti, průjmu nebo při potlačování alergií. Některé volně prodejné léky mohou při nesprávném užívání vyvolat psychoaktivní účinky – například léky proti alergii s difenhydraminem, léky proti kašli s dextrometorfanem/ DXM (v názvu léku je často „DM“) nebo léky proti průjmu s loperamidem.

Jaká jsou rizika? Všemi těmito volně prodejnými léky je možné se předávkovat. Při předávkování lékem proti kašli obsahujícím DXM lze použít Naloxon.

Jaké jsou krátkodobé a dlouhodobé účinky? Krátkodobé účinky užívání těchto volně prodejných léků mohou zahrnovat halucinace, euforii, zvýšenou energii, neklid, nesrozumitelnou řeč, zvýšenou srdeční frekvenci a krevní tlak, srdeční problémy, křeče, závratě, nevolnost nebo zvracení. Dlouhodobé účinky užívání těchto volně prodejných léků nejsou známy.

Sdílení zkušeností na TikToku

TikTok může být skvělou platformou pro inspiraci a vzdělávání ostatních tím, že se podělíš o svůj příběh o tom, jak tě ovlivnilo užívání návykových látek. Tvůj příběh může být pro někoho jiného pomocí nebo podporou. TikTok tvoří členové naší komunity. Všichni se podílíme na vytváření bezpečného a pozitivního místa.

Ale to, zda se o svůj příběh podělíš, je důležité osobní rozhodnutí. Pokud se rozhodneš svůj příběh sdílet, dávej si pozor na obsah, který sdílíš, protože může ostatní popudit nebo zklamat. Lidé se také mohou po vyslechnutí tvého příběhu ptát nebo sdílet své vlastní zkušenosti. Pokud si chceš prostudovat další informace o sdílení příběhů týkajících se duševního zdraví, vypracovali jsme také obecnějšího průvodce pro zdravý životní styl.

Před tím, než se na TikToku podělíš o své zkušenosti s užíváním návykových látek, polož si nejprve tyto otázky:

  • Kdo chceš, aby tvůj příběh viděl? Chceš se podělit pouze s blízkými přáteli a rodinou, nebo s širším publikem?
  • Jaké jsou tvé důvody pro sdílení? Chceš pomoci sobě nebo ostatním?
  • Pomůže sdílení tvého příběhu tobě nebo ostatním? Nemůže to nějak uškodit?
  • Pokud se tvůj příběh týká užívání návykových látek někým jiným, jak by se tento člověk cítil, kdyby tvůj příspěvek viděl? Máš od něj svolení tento příběh sdílet?
  • Jak budeš reagovat na diskuzi pod příspěvkem? V reakci na tvůj příspěvek mohou ostatní na oplátku sdílet drsné příběhy nebo se podělit o názory, které by mohly být těžko stravitelné.

Až si tyto otázky položíš a rozhodneš se, že se o svůj příběh chceš podělit, máme několik návrhů pro tvůj příspěvek:

  • Pokud se tvůj příspěvek týká zotavení, použij hashtagy zaměřené na zotavení a připoj se k diskuzím na TikToku, která již probíhají (např. #recoverytok, #addictionawareness, #quitsmoking, #fentanylawareness).
  • V rámci svého příběhu neprozrazuj ani nešiř pomluvy o zkušenostech jiných lidí s užíváním návykových látek, léčbou nebo zotavením. Neodkazuj se na někoho jiného, pokud ti ke sdílení nedal svolení.
  • Povzbuzuj lidi, aby vyhledali podporu, a zvaž, zda do videa a titulku neuvést svou lokální linku pomoci.
  • Lidé mohou mít různé zkušenosti, vyvaruj se proto srovnávání svých zkušeností s ostatními. Pokud lidé na tvůj příběh reagují, buď ohleduplný/á a projev empatii.

Jak se mohu zapojit do skupiny RecoveryTok?

Všimli jsme si, že naše komunita přijala hashtagy, jako #recoverytok, #sobertok, #addictionawareness, #sobercurious dále #sobernative, #blackandsober, #soberlatina, #sobergay, #soberlesbian a #transandsober, které představují centra pro diskuzi, učení a povzbuzení.

Pokud hledáš podpůrnou komunitu, kde se můžeš podělit o své zkušenosti se zotavením, spojit se s dalšími členy komunity, kteří mají podobné zkušenosti, nebo se jen v klidu podívat na TikToky, tyto hashtagy mohou být dobrým výchozím bodem.

Ačkoli jsme se rozhodli nepoužívat určitá slova, jako je „střízlivý“ (protože někteří lidé je mohou považovat za stigmatizující), na TikToku podporujeme lidi, kteří se identifikují tak, jak jim to vyhovuje. Povzbuzujeme lidi, aby našli komunitu prostřednictvím svých vlastních identit.

Cítíš se pod tlakem, abys vyzkoušel/a drogy, alkohol nebo tabák?

V našem životě jsou důležití přátelé, spolužáci, spolupracovníci atd. Někdy tě však mohou povzbuzovat nebo přesvědčovat, abys dělal/a věci, které ti nejsou příjemné, pokud jde o zkoušení návykových látek nebo jejich rizikové užívání. Může se to stát osobně nebo online a může být opravdu těžké tomu odolat. Zde je několik věcí, které bys měl/a mít na paměti a které by ti mohly pomoci:

  • Pamatuj na to, že nejsi sám/sama. Může se ti zdát, že to dělají všichni ostatní, ale většina lidí drogy neužívá.
  • Připrav se na to. Víš, jak budeš reagovat, když ti někdo nabídne drogy, tabák nebo alkohol.
  • Najdi někoho, komu důvěřuješ a komu se můžeš svěřit – může to být rodič, sourozenec nebo kamarád. Někdo, komu důvěřuješ, tě může vyslechnout a pomoci přijít na to, jak řešit různé situace.
  • Zkus říci „ne“ rozhodně a jasně, ale nedělej z toho vědu. Pokud se budou pokoušet tvůj názor změnit, stůj si za ním.
  • Věnuj pozornost tomu, jak se cítíš. Pokud se ti v nějaké situaci něco nezdá, pravděpodobně to není správné – a to i v případě, že tví přátelé s tím souhlasí.
  • Pokud je pro tebe těžké být sám/sama sebou v přítomnosti určitých lidí, nemusíš s nimi trávit čas. Možná je čas najít si jiný okruh lidí, se kterými se budeš vídat.

Pokud máš otázky týkající se různých typů drog, podívej se do dalších sekcí na této stránce nebo navštiv stránku Talk to Frank, kde najdeš další informace.

Informace a krizové linky

Chceš si s někým promluvit? Existuje mnoho center pomoci pro lidi, kteří ji potřebují. Pokud máš zájem o informace pro sebe nebo své blízké, zde je několik užitečných vyhledávacích nástrojů, které ti pomohou najít místní možnosti léčby, podpory a zotavení ve tvém okolí:

Jak nahlásit sporný obsah na TikToku

Být součástí širší komunity TikTok znamená i postarat se o to, aby se ostatní členové komunity cítili bezpečně. Prosíme tě, abys nám dal/a vědět, pokud máš pocit, že někdo nebo něco není v pořádku, nebo pokud vidíš něco, co by podle tebe na TikToku nemělo být. Kdykoliv nám to můžeš oznámit.

Abychom udrželi naši komunitu v bezpečí a pozitivním duchu, dáváme jí možnost nahlásit obsah, který porušuje naše Zásady komunity. Všechna naše hlášení jsou anonymní, což znamená, že pokud se rozhodneš nahlásit nějaký obsah, autor příspěvku nebude informován o tvé totožnosti!

Jak anonymně nahlásit video:

Pokud na TikToku najdeš video, které podle tebe porušuje naše Zásady komunity, nahlas nám ho.

Jak nahlásit video v aplikaci TikTok:

  1. Přejdi na video, které chceš nahlásit.
  2. Stiskni a dlouze podrž okno videa.
  3. Vyber možnost Nahlásit, klepni na možnost „Nelegální činnosti a regulované zboží“ a poté odešli zprávu v části „Drogy a regulované látky“.
  4. K nahlášení obsahu v aplikaci TikTok můžeš použít i náš online formulář.

Co se stane po nahlášení obsahu:

  • Pomocí kombinace lidského a strojového moderování prověřujeme obsah, zda neporušuje Zásady komunity, a přijímáme příslušná opatření.
  • O stavu a průběhu tvého hlášení ti budeme zasílat zprávy do tvé schránky přijatých zpráv.

Pro rodiče a opatrovníky: jak mluvit s dítětem o užívání návykových látek

Rodiče a pečovatelé mohou mít v životě dítěte důležitý vliv a hrají velkou roli při zkušenostech dítěte s užíváním návykových látek. Může však být těžké o nich s dítětem mluvit. Zde je několik tipů, jak s dítětem o užívání návykových látek hovořit.

  • Děti někdy začnou s návykovými látkami experimentovat, když jim je nabídne kamarád. Pokud za dětmi přijdou kamarádi, pozdravte je a představte se.
  • Povzbuďte je, aby se zapojily do aktivit, které je baví a zajímají, a buďte v kontaktu s učiteli, trenéry nebo instruktory a ptejte se, jak se jim daří.
  • Nabídněte dítěti podporu a povzbuzení.
  • Vyhněte se poučování. Ptejte se na jejich upřímné názory a zachovejte si otevřenou mysl. Ukažte, že chápete, jak těžké to může v jejich věku být, a že jste tu pro ně, abyste je podpořili.
  • Přemýšlejte o tom, jak budete reagovat, pokud se vás zeptají na vaše vlastní zkušenosti s užíváním návykových látek. Pokud jste v minulosti užívali návykové látky, může být užitečné podělit se o zkušenosti, které jste si z těchto dob odnesli.
  • Existuje mnoho zdrojů informací, které vám pomohou mluvit o užívání návykových látek. Organizace Partnership to End Addiction (Partnerství pro ukončení závislostí) poskytuje konverzační body přizpůsobené různým věkovým skupinám a body pro navázání rozhovoru s dospívajícími.
  • Stanovte si pravidla a důsledky – ale také jim nabídněte řešení. Můžete jim například vysvětlit, že nikdy nesmí nasednout do auta s řidičem, který pil alkohol. A že pokud se někdy dostanou do situace, kdy budou potřebovat odvézt domů, mohou vám zavolat a požádat o odvoz bez jakýchkoli otázek.
  • Mějte přehled o aktivitách a místě pobytu svého dítěte.
  • Pokud máte doma jakékoliv léky, udržujte si o nich přehled.

Upozornění

Zdroje a průvodci Centra zabezpečení TikTok neposkytují služby v oblasti duševního zdraví ani lékařské služby. „Zdroje Podpory v otázkách týkajících se užívání návykových látek“ na TikToku nenahrazují lékařskou, psychologickou nebo psychiatrickou diagnózu, léčbu nebo rady. Obsah vytvářený a šířený společností TikTok je určen pouze pro informační a vzdělávací účely. Nezanedbávej ani neodkládej vyhledání odborníků kvůli dostupnosti služeb nebo vzdělávacích materiálů nabízených společností TikTok.

Pokud jsi v krizi nebo pokud se ty či jiná osoba ocitnete v nebezpečí nebo je ohroženo něčí zdraví, okamžitě volejte místní tísňové linky. Uživatelé by měli mít na paměti, že odpovědnost za bezpečnost kohokoli jiného nenesou pouze oni; ostatní jim mohou pomoci. Nemusíš se do těchto rozhovorů zapojovat, pokud se na to necítíš.

Toto bezpečnostní centrum bylo vytvořeno za odborné konzultace s organizací „The Public Good Projects“. Zvláštní poděkování za pomoc při vytváření tohoto zdroje informací patří organizacím Song for Charlie, We Are With You, Talk to Frank, Truth Initiative.