Skip to main content
Příručka

Průvodce pro opatrovníky

Dobrý den a vítejte.

Víme, že své děti chcete naučit bezpečné zacházení s internetem a jak si na něm stanovit hranice teď i v dospělosti.

Příručka pro opatrovníky vás seznámí se základy TikToku a ukáže vám všechny bezpečnostní nástroje a funkce. Navíc v ní najdete obecné informace o všeobecné bezpečnosti na internetu.

Tato příručka spolu s naším Portálem pro mládež a Pravidly komunity může vaší rodině pomoct otevřít téma bezpečnosti na internetu. Když se vaše rodina bude otevřeně bavit o tom, jak vaše dítě tráví čas na internetu, včetně času stráveného na TikToku, naučíte ho tím zásady chování na internetu a jak ho především používat bezpečně.

Co je TikTok?

TikTok je aplikace s krátkými videi. Je to prostor, ve kterém lidé z celého světa sdílí pozitivní a zábavný obsah. Naše poslání je podporovat tvořivost a přinášet lidem radost.

Jak doporučujeme obsah

TikTokový kanál Pro tebe ukazuje lidem rozmanitou paletu nápadů, tvůrců, produktů a zábavy. Náš systém doporučuje obsah na základě hodnocení, které kombinuje několik faktorů, jako jsou tvoje lajkovaná a sdílená videa, sledované účty, napsané komentáře a vytvořený obsah.

Kanál pro Tebe je chráněný zásadami, které stanovují nevhodný obsah pro doporučování. Úrovně obsahu nám navíc pomáhají zabránit tomu, aby se nezletilí uživatelé dostali k obsahu pro dospělé. Pokud ty nebo tvoje dítě narazíte na obsah, který pro něj není relevantní nebo který nechce vidět, můžeš použít nástroje pro omezení nežádoucího obsahu nebo si přizpůsobit filtry obsahu.

Začínáme

Založení účtu na TikToku

Aplikaci TikToku stáhnete na obchodech App Store, Google Play, Amazon Appstore a dalších oficiálních platformách pro stahování aplikací. V obchodu App Store od společnosti Apple je TikTok přístupný od 12+ let a Obchod Google Play doporučuje, aby děti aplikaci používaly pod dozorem rodičů. Když nebudete chtít, aby vaše dítě používalo TikTok, díky těmto nastavením jim v tom můžete pomocí rodičovské kontroly v obchodech a dalších platformách zabránit.

Pro registraci na TikToku, je třeba uvést datum narození. Když si někdo založí účet přes jinou platformu, poprosíme ho, aby nám i tak potvrdil svoje datum narození. V případě, že se u nás pokusí založit účet někdo, kdo nesplňuje naše věkové podmínky, zakážeme mu možnost vytvořit si další účet s jiným datem narození.

Ve Spojených státech můžou uživatelé mladší 13 let používat TikTok jenom k prohlížení videí, a to s přísnějšími opatřeními pro bezpečí a soukromí. S Common Sense Networks spolupracujeme na tom, aby byl obsah na TikToku vhodný a bezpečný pro uživatele mladší 13 let.

Odvolání proti věkovým podmínkám na TikToku

Pokud si o uživateli TikToku budeme myslet, že mu ještě nebylo 13 let (nebo 14 let v Jižní Koreji a Indonésii), zakážeme mu používat svůj účet. Kdybychom to udělali neprávem, může se proti našemu rozhodnutí odvolat. Rodiče, opatrovníci a další dospělí můžou dětem pomoct toto odvolání podat.

Když se ho vaše dítě rozhodne podat, poskytneme mu několik možností, jak potvrdit svoje datum narození. Odvolání se podává v aplikaci TikTok, ve které vaše dítě klepne na tlačítko „Odvolat“, a pak bude pokračovat podle pokynů. V některých zemích je jedna z možností, jak potvrdit datum narození poslat fotku, na které je dítě s rodičem, opatrovníkem nebo jiným dospělým, který ručí za jejich datum narození. Víc informací

Proč je důležité, aby děti uváděly skutečné datum narození

TikTok můžou používat jedině uživatelé starší 13 let (v Jižní Koreji a Indonésii 14 let). Je důležité, aby vaše dítě uvedlo svoje skutečné datum narození. Potřebujeme mít přesné údaje o uživatelích, abychom jim přizpůsobili videa a zážitek z aplikace přiměřeně k jejich věku. Můžeme jim například omezit přístup k některým funkcím a nastavení reklam, které se jim budou zobrazovat. Mladší uživatelé TikToku například nedostanou povolení používat věkově omezené funkce, jako je vysílání videí LIVE nebo posílání přímých zpráv.

Soukromí

Když používáte TikTok, zpracováváme o vás údaje, které používáme pro vylepšení vašeho zážitku a funkčnosti naší platformy. Navíc tyto údaje používáme, abyste byli vy i lidi ve vašem okolí v bezpečí. Přečtěte si naše Zásady ochrany osobních údajů, ve kterých se dozvíte, jaké údaje o vás získáváme, jak je používáme a jak se o ně staráme. Záleží nám na vašem soukromí a chceme ho respektovat a chránit. Víc informací o našem přístupu k soukromí se dočtete tady.

Pravidla komunity

Naše hlavní priorita je poskytnout uživatelům bezpečné a podporující prostředí. Pocit bezpečí je podle nás nesmírně důležitý pro otevřené a tvůrčí vyjádření. Odstraňujeme videa, zvukové stopy, živá vysílání, obrázky, komentáře a text, které porušují naše Pravidla komunity. Účty, které je závažně nebo opakovaně poruší dostanou zákaz. V některých případech uděláme dokonce i další krok, a v rámci bezpečnosti uživatelů nahlásíme nebezpečné účty bezpečnostním orgánům. Naše Pravidla komunity se na TikToku vztahují na všechny a na všechno.

Základy TikToku

TikTok dává uživatelům prostor se kreativně vyjádřit a užívat si širokou škálu zajímavých, autentických a zábavných videí. Od tanečních výzev, přes zpěv na playback, kutilské návody a historické parodie až po internetové memy. Přečtěte si víc o stránce Pro tebe, jaké to je tvořit na TikToku nebo o bezpečnosti uživatelů.

Rodinné párování

Hlídat chování dětí na internetu je občas velmi náročné, a proto rodičům a opatrovníkům nabízíme několik způsobů, jak svým dětem na TikToku nastavit zdravé hranice.

Naše funkce Rodinného párování umožňuje rodičům spárovat svůj účet na TikToku s účtem svých dětí, a nastavit na něm soukromí, obsah a digitální pohodu. Doporučujeme rodičům a opatrovníkům se se svými dětmi o rodinném párování nejdřív pobavit a vysvětlit jim, proč ho chtějí zapnout. Rodiče můžou svým dětem pomoct i bez rodinného párování. Můžou použít Omezený režim nebo funkce pro stanovení Času stráveného u obrazovky, která ukazuje, kolik času uživatel tráví denně u obrazovky. Obě funkce jsou chráněné heslem, které si určí rodič nebo opatrovník. Některá nastavení se můžou lišit v různých zemích a verzích aplikace.

Funkce

  • Soukromý účet
  • Komentáře u videí
  • Přímé zprávy
  • Vyhledávání
  • Denní čas strávený u obrazovky
  • Omezený režim

Výchozí ochrana soukromí

Mladým lidem, kteří se s digitálním světem teprve seznamují, je podle nás potřeba poskytnout nastavení a ovládací prvky soukromí přiměřené jejich věku.

Digitální pohoda

Dětem a rodinám poskytujeme nástroje a zdroje, které jim pomáhají s orientací na cestě za digitální pohodou.


Nástroje pro bezpečnost a soukromí

Investujeme do nástrojů a zdrojů, které rodičům, opatrovníkům a rodinným příslušníkům pomáhají podporovat děti na internetu. Přečti si víc o nastavení, které ti pomůže spravovat prostředí na TikToku pro celou tvoji rodinu, včetně filtrování komentářů, blokování účtů, denního limitu času stráveného u obrazovky nebo vypnutí stahování videí. Zobrazit nástroje


Bezpečnost na internetu: Pět rad od dospívajících

TikTok spolupracuje s rodiči a opatrovníky, kteří svým dětem chtějí dopřát bezpečný zážitek z internetu. Rodiče se nám svěřují, že udržet krok s neustále se vyvíjejícími trendy a novými platformami je pro ně stresující. Proto chceme rodičům pomoct tím, že jim řekneme, jaké podpory si děti od důvěryhodných dospělých opravdu cení – a kdo jiný by jim měl radit ohledně toho, co potřebují, než další děti.

S tímhle se nám svěřili:

„Pomoz mi pochopit pravidla“ Děti od dospělých neočekávají, že se dokonale vyznají ve všech internetových platformách. Cení si ale podpory při zakládání účtu. Do toho spadá i kontrola a vysvětlení nastavení soukromí a bezpečnosti. Dokonce nám děti řekly, že se rodiče nemusí bát stanovit hranice. Prý je očekávají a dokonce si jich i váží. Rodinné párování a další bezpečnostní nástroje na TikToku pomáhají rodinám nastavit dětem mantinely, které při objevování digitálního světa velmi potřebují.

„Bav se o tom se mnou“ Děti si přejí, aby se jejich rodiny zajímaly o jejich život na internetu a aby chápaly, proč je pro ně tolik důležitý. Když se o tom s nimi budete otevřeně bavit, budou cítit vaši podporu. Nebojte se o tom otevírat diskuze. Rádi od vás uslyší, že znáte internetová rizika a že tady pro ně budete, když se něco pokazí. I když to bude úplná maličkost.

„Nepanikař, když se něco pokazí“ Jestli za vámi přijde vaše dítě pro radu, je to skvělá zpráva. Nejspíš se cítí zranitelně, má strach, stydí se nebo ho něco rozhodilo. Dejte mu najevo, že máte radost, že za vámi přišlo. Až se s vámi podělí o svůj problém, dejte si pozor na svoji reakci. Děti nám řekly, že když na ně někdo reaguje vztekle, tak už si mu znova o pomoc neřeknou. Stejně tak si děti nepřejí, aby dospělí zlehčovali jejich starosti. Dospělí totiž občas nemůžou pochopit, co dělá dětem takové starosti. Naslouchejte bez kárání, ptejte se jich a zaměřte se na hledání řešení. Když děti poruší nějaká pravidla, očekávají následky. Stejně tak si ale přejí pochopit, co můžou příště udělat jinak, aby se to nemuselo stát v budoucnu znova.

„Věř mi“ Děti chápou, že důvěra se musí získat a očekávají, že na ně budou dospělí dávat pozor, obzvlášť v rané adolescenci. Stejně jako v offline světě ale očekávají, že jim s každým dalším rokem budete dávat víc svobody. Každá rodina je jiná a každé dítě bude mít jiné tempo, jakým se bude posouvat k nezávislosti a samostatnosti na internetu. Jestli se vaše dítě naučilo bezpečně používat internetové platformy a chodí za vámi se svými problémy, máte skvělé základy pro vzájemnou důvěru.

„Respektuj moje soukromí“ Jedna z nejnáročnějších věcí v životě rodičů je najít rovnováhu mezi soukromím svých dětí a jejich bezpečím. A to jak na internetu, tak ve skutečném světě. Je těžké, když vám vaše dítě řekne, ať ho nesledujete na internetových platformách. Je normální se obávat, že má něco za lubem, ale pravděpodobně jenom chce mít prostor, kde může trávit čas s kamarády bez dozoru dospělých. Existují pádné důvody, proč sledovat internetové účty svého dítěte. Pokud je máte, tak nám děti řekly, že těmto důvodům chtějí porozumět a zkoušet způsoby, jak budovat důvěru. Starší teenageři nám řekli, že ochraňují svoje mladší sourozence a automaticky je na internetu hlídají. Zkuste se zamyslet, jestli nevíte o někom, kdo by vaše dítě na internetu mohl sledovat místo vás.

Zdroje

Víc informací o soukromí a bezpečnosti uživatelů nebo o tom, jak se správně chovat na internetu najdete na našem Portálu pro mládež. Dole najdete další materiály od našich partnerů pro bezpečnost: